Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Senat chce skrócenia okresu zwolnienia ze składek ZUS. Do dwóch miesięcy.

 

31/03/2020

zus-duzy

Senat uchwalił poprawki do tzw. tarczy antykryzysowej. Jedna z nich dotyczy skrócenia okresu zwolnienia ze składek ZUS do jedynie dwóch miesięcy. Ponadto, zwolnieniem miałyby zostać objęte nie wszystkie, a tylko niektóre składki.

 Przypomnijmy, że w sobotę Sejm uchwalił przepisy tarczy antykryzysowej, zgodnie z którymi przedsiębiorcy mieli uzyskać zwolnienie ze wszystkich składek ZUS przez okres 3 miesięcy. O szczegółach tego zwolnienia pisaliśmy tutaj.

Dziś nad ranem Senat uchwalił poprawki do sejmowej wersji ustawy. Senackie poprawki wprowadzają szereg zmian do uchwalonego wcześniej zwolnienia. Jakie to zmiany?


Po pierwsze, senatorowie zdecydowali o skróceniu okresu zwolnienia z trzech do dwóch miesięcy. Sejmowa wersja ustawy zakładała zwolnienie ze składek ZUS w okresie od 1 marca do 31 maja. Senat chciałby skrócić to zwolnienie do okresu 1 kwietnia - 31 maja.

Druga zmiana wprowadzona przez Senat dotyczy zakresu składek, jakie podlegać będą zwolnieniu. Sejmowa wersja przepisów zakładała zwolnienie ze wszystkich składek ZUS, a więc m.in. ze składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy. Z niewiadomych przyczyn, Senat przegłosował poprawkę, która ogranicza zwolnienie jedynie do składek na ubezpieczenie społeczne. W takim przypadku, przedsiębiorcy nadal musieliby opłacać składkę zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy.

Trzecia zmiana dotyczy kwestii limitu przychodowego. Sam limit przychodowy (w wysokości 15681 zł miesięcznie) został przez Senat zniesiony. Jednocześnie jednak Senat wprowadził kryterium spadku przychodów. Zwolnienie mogliby więc uzyskać jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodów w wysokości co najmniej 20% w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 roku.

Teraz, nad senackimi poprawkami będzie głosował Sejm. Posłowie mogą przyjąć lub odrzucić senacką wersję ustawy. W przypadku jej odrzucenia, do podpisu Prezydenta przekazane zostaną przepisy uchwalone wcześniej przez Sejm. Głosowanie w Sejmie odbędzie się jeszcze w dniu dzisiejszym.

O decyzji Sejmu dowiemy się prawdodopodobnie dziś w godzinach popołudniowych. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.

AKTUALIZACJA (31.03.2020): Sejm ostatecznie odrzucił senackie poprawki. Prezydent podpisał ustawę w pierwotnej wersji. Oznacza to, że przedsiębiorcy uzyskają 3-miesięczne zwolnienie na zasadach opisanych w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Składki ZUS na 2020 rok
  Koronawirus: Będzie zasiłek postojowy dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?