Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Świadczenie postojowe na nowych zasadach. Jak złożyć wniosek o zasiłek postojowy?

 

20/04/2020

zus-duzy

Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenie postojowe przysługiwać będzie bez względu na wysokość przychodów przedsiębiorcy. Ponadto, zasiłek postojowy można uzyskać nawet 3-krotnie. Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

 W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy wprowadzają zmiany m.in. w zakresie przyznawania świadczenia postojowego wypłacanego przedsiębiorcom w czasie trwania epidemii koronawirusa.

Przypomnijmy, że na podstawie obowiązujących dotychczas przepisów, warunkiem uzyskania świadczenia postojowego było spełnienie limitu przychodowego. Zasiłek przysługiwał przedsiębiorcy tylko wówczas, gdy przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był nie wyższy niż 15 595,74 zł. Szerzej na temat zasad przyznawania zasiłku postojowego pisaliśmy tutaj.


Znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej znoszą ten limit. O zasiłek postojowy może więc wnioskować już każdy przedsiębiorca, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Spełnione muszą być przy tym pozostałe warunki, które pozostają zmian. Jakie to warunki?

Po pierwsze, zasiłek wypłacany będzie jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 lutego 2020 roku.

AKTUALIZACJA (18.05.2020): Nowelizacja ustawy zmienia graniczną datę uprawniającą do wnioskowania o świadczenie. (zobacz szczegóły).

Po drugie, spełniony musi zostać warunek spadku przychodów. Choć sam limit przychodowy został zniesiony, to przedsiębiorca musi wykazać, że w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jego przychód był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc. Jeżeli więc wniosek o zasiłek postojowy składamy w kwietniu, to przychód z miesiąca marca musi być przynajmniej o 15% niższy od przychodu osiągniętego w lutym.

Świadczenie postojowe przysługuje również tym przedsiębiorcom, którzy zawiesili działalność gospodarczą po dniu 31 stycznia 2020 roku. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi spełniać warunku spadku przychodów.

 

Zasiłek postojowy przysługuje 3-krotnie

Nowe przepisy zmieniają również liczbę możliwych wypłat zasiłku. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, świadczenie postojowe miało bowiem charakter jednorazowy. Zgodnie zaś z nowymi przepisami, zasiłek postojowy może być wypłacony przedsiębiorcy nawet 3-krotnie.

Wypłata kolejnego świadczenia postojowego uzależniona będzie od złożenia oświadczenia, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

AKTUALIZACJA (11.05.2020): Znamy już nowy wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. (zobacz szczegóły).

 

Ile wynosi zasiłek postojowy?

Wysokość zasiłku postojowego wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 2080 zł.

Nieco inaczej kwota ta jest kalkulowana w przypadku osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej. W tym przypadku bowiem zasiłek wynosi 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 1300 zł. W przypadku tych osób nie musi być jednak spełnione kryterium dotyczące spadku przychodów.

Kwota wypłaconego zasiłku postojowego jest kwotą netto, a więc nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.

 

Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Zasiłek postojowy wypłacany jest przez ZUS. Aby uzyskać zwolnienie należy przesłać do ZUS wniosek RSP-D (wniosek dostępny jest tutaj).

Wniosek można dostarczyć do ZUS na trzy różne sposoby:

  • osobiście w placówce ZUS, do specjalnej skrzynki na dokumenty,
  • za pośrednictwem tradycyjnej poczty,
  • drogą elektroniczną - przez portal PUE ZUS.

Wniosek RSP-D składa się z dwóch stron. W wersji elektronicznej przedsiębiorca wypełnia we wniosku zaledwie kilka pól, podając informacje o wysokości przychodów osiągniętych w dwóch poprzednich miesiącach. Wzór wniosku dostępny jest tutaj.

AKTUALIZACJA (01.06.2020): Zasady składania wniosków uległy istotnym zmianom. (zobacz szczegóły).

 

Inne zmiany w tarczy antykryzysowej

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zmienia nie tylko zasady ubiegania się o świadczenie postojowe. Zmienione zostały również zasady zwolnienia ze składek ZUS (zobacz tutaj). Zmiany wprowadzone zostały również do przepisów o bezzwrotnych pożyczkach dla firm. Bezzwrotna pożyczka w wysokości 5 tys. zł przysługiwać będzie wszystkim przedsiębiorcom, w tym również samozatrudnionym. O tym, jak złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę, piszemy w tym artykule.  

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Bezzwrotna pożyczka dla każdego przedsiębiorcy
  Koronawirus: Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?