Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Umorzenie pożyczki 5 tys. zł. Czy każda pożyczka umorzy się sama?

 

07/07/2020

zus-duzy

Już w tym miesiącu umarzane będą bezzwrotne pożyczki dla firm w wysokości 5 tys. zł. Zgodnie z nowymi przepisami, umorzenie pożyczki nastąpi automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Co jednak w przypadku tych firm, które zawarły umowę pożyczki przed uchwaleniem nowych przepisów?

 W lipcu mijają trzy miesiące od momentu udzielenia pierwszych pożyczek pomocowych dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z umowami zawartymi przez przedsiębiorców z Urzędami Pracy, po tym okresie miało nastąpić umorzenie pożyczek, pod warunkiem złożenia odpowiednich wniosków o umorzenie.

Przypomnijmy, że bezzwrotne pożyczki dla firm w wysokości 5 tys. zł udzielane były niektórym firmom już od początku kwietnia 2020 r. Od 18 kwietnia z kolei, z bezzwrotnych pożyczek korzystać mogli już wszyscy przedsiębiorcy, w tym również osoby samozatrudnione. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.


Możliwość zaciągnięcia pożyczki uzależniona była od spełnienia jednego tylko warunku: Działalność gospodarcza musiała być prowadzona przed dniem 1 kwietnia 2020 r. Zmiany przepisów w tym zakresie opisywaliśmy na tej stronie.

W ciągu trzech kolejnych miesięcy, Urzędy Pracy udzieliły 1,67 mln pożyczek na łączną kwotę 8,3 mld zł. Ogromna popularność tej formy wsparcia spowodowana była tym, iż każdy przedsiębiorca uzyskał możliwość umorzenia pożyczki po upływie 3 miesięcy od jej zaciągnięcia. Warunek umorzenia pożyczki był tylko jeden: Przedsiębiorca musiał kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej przez okres rzeczonych trzech miesięcy.

Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej w pierwotnym brzmieniu, umorzenie pożyczki mogło jednak dojść do skutku tylko wtedy, gdy przedsiębiorca w ciągu kolejnych 14 dni (od momentu upływu wspomnianych 3 miesięcy) złożył wniosek o umorzenie pożyczki wraz z oświadczeniem o kontynuowaniu działalności gospodarczej. Takie też zapisy znalazły się w umowach pożyczkowych zawartych między przedsiębiorcami a właściwymi Urzędami Pracy.

Już w czerwcu jednak, z inicjatywy Rzecznika Przedsiębiorców, uchwalona została kolejna nowelizacja tarczy antykryzysowej, która zmieniła opisane powyżej zasady umarzania pożyczek.

Nowe przepisy wprowadziły zasadę, zgodnie z którą, po upływie 3 miesięcy od udzielenia pożyczki, urząd sam sprawdzi, czy działalność gospodarcza jest nadal prowadzona i automatycznie umorzy pożyczkę. Przedsiębiorca nie będzie zatem musiał pamiętać o składaniu żadnych dodatkowych wniosków. Zasady działania nowych przepisów szczegółowo opisywaliśmy w tym artykule.

 

Wniosek o umorzenie pożyczki w starych umowach

Nowelizacja przepisów, znosząca obowiązek składania wniosku o umorzenie pożyczki, weszła w życie 24 czerwca 2020 roku. Osoby, które wnioskowały o pożyczkę po tym dniu, podpisywały już zaktualizowane umowy pożyczkowe, zgodnie z którymi złożenie wniosku o umorzenie po 3 miesiącach nie było już wymagane. Co jednak w przypadku przedsiębiorców, którzy wnioskowali o pożyczkę przed dniem wejścia w życie nowych przepisów?

W przypadku takich osób, umowy pożyczkowe zawierały przecież jasny zapis o konieczności złożenia wniosku o umorzenie. Nowa ustawa zaś nie rozstrzygnęła w żaden sposób, czy automatyczne umorzenie będzie dotyczyć tylko nowych pożyczek, czy również tych zaciągniętych przed uchwaleniem nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorcy, którzy wnioskowali o pożyczkę przed dniem 24 czerwca, stanęli zatem przed dylematem, czy czekać spokojnie na automatyczne umorzenie pożyczki, czy też jednak - na wszelki wypadek - złożyć wniosek o umorzenie, o którym mowa w podpisanej wcześniej umowie.

Choć przepisy samej ustawy nie rozstrzygają tej kwestii, to zarówno poszczególne Urzędy Pracy, jak i samo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że automatyczne umorzenie będzie dotyczyło wszystkich przedsiębiorców, którzy zaciągnęli pożyczkę. Z oficjalnego pisma przesłanego przez Ministerstwo Pracy możemy dowiedzieć się, iż:

"Procedura umorzenia została uproszczona i urząd sam sprawdzi, czy mikroprzedsiębiorca spełnił warunki umorzenia. Oznacza to, że pożyczkobiorca nie musi już składać wniosku o umorzenie. Nowe zasady dotyczą wszystkich pożyczek niezależnie od momentu ich przyznania. Tak więc przedsiębiorca, który zawarł umowę pożyczki przed wejściem w życie Tarczy 4.0, nie musi składać wniosku o umorzenie; jeśli spełni on warunki umorzenia, pożyczka będzie umorzona z urzędu."

Zgodnie z powyższą interpretacją, umowy pożyczki zawarte przed wejściem zmian w życie zostaną więc umorzone automatycznie, na takich samych zasadach, jak pożyczki zaciągnięte po 24 czerwca 2020 r.

Osoby, które skorzystały z pożyczki, muszą jednak pamiętać, że umorzenie nastąpi tylko wówczas, gdy spełniony zostanie warunek prowadzenia działalności gospodarczej przez cały 3-miesięczny okres trwania pożyczki. Więcej informacji o bezzwrotnej pożyczce znajdziesz tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne dotacje dla firm
  Koronawirus: Bezzwrotne pożyczki na zmienionych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?