Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Zasiłek opiekuńczy również na starsze dzieci. I będzie trwał dłużej.

 

22/03/2020

zus-duzy

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przysługiwał również na dzieci powyżej 8 roku życia. Okres pobierania zasiłku zostanie wydłużony na cały czas trwania epidemii.

 Przypomnijmy, iż po zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków w całej Polsce, uchwalona została specjalna ustawa, której przepisy wprowadziły tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi pozostającymi w domu. Szczegółowo o dodatkowym zasiłku opiekuńczym pisaliśmy tutaj.

Początkowo, placówki oświatowe zamknięte zostały na okres 14 dni i taki też okres zapisano w ustawie jako możliwy okres pobierania zasiłku.

Już po tygodniu okazało się jednak, że z powodu epidemii, szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte przynajmniej do Świąt Wielkiejnocy. W związku z tym, przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wydłużają okres pobierania zasiłku opiekuńczego o dodatkowe 14 dni.

Co więcej, zgodnie z nowymi założeniami pakietu antykryzysowego, wprowadzony zostanie elastyczny mechanizm wydłużania okresu dla tego zasiłku. Do takiego wydłużenia nie będzie już bowiem wymagana zmiana ustawy, lecz będzie to należeć do uprawnień Rady Ministrów. Oznacza to zatem, że każde przedłużenie okresu zamknięcia szkół będzie powodować automatyczne wydłużenie prawa do pobierania zasiłku opiekuńczego.

W nowej wersji założeń do pakietu antykryzysowego znalazła się również wzmianka o "poszerzeniu kręgu osób uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego".

Przypomnijmy, że obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie rodzicom tych dzieci, które nie ukończyły 8 roku życia. Rozwiązanie to było wielokrotnie krytykowane, gdyż pozostawienie w domu dzieci w wieku 9-12 lat jest w praktyce również niemożliwe.

Jak wynika ze słów Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz, w nowej wersji przepisów zasiłek ma zostać rozszerzony na rodziców dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia.

Szerzej o zasiłku opiekuńczym i warunkach, jakie należy spełnić, aby go otrzymać, pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Koronawirus: Banki zawieszają spłaty rat kredytów
  Koronawirus: Będzie pełne zwolnienie ze składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?