Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: ZUS zawiesza płatności składek

 

17/03/2020

zus-duzy

Z powodu epidemii koronawirusa władze ZUS podjęły decyzję o zawieszeniu obowiązku płatności składek ZUS przez przedsiębiorców.

 W dniu dzisiejszym prezes ZUS wydała zarządzenie, zgodnie z którym osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskają możliwość odroczenia zapłaty składek ZUS za miesiące luty, marzec i kwiecień (z terminami płatności w marcu, kwietniu i maju). Oznacza to, że firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej uzyskają możliwość odroczenia płatności składek ZUS przynajmniej do czerwca 2020 roku.

Aby skorzystać z możliwości odroczenia składek ZUS, przedsiębiorca będzie musiał złożyć jedynie uproszczony wniosek. Według słów prezesa ZUS, Gertrudy Uścińskiej, wniosek wymagał będzie jednak krótkiego uzasadnienia:

"Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności."


Odroczenie dotyczyć będzie składek na ubezpieczenie społeczne (składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa), ubezpieczenie zdrowotne, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Odroczenie zapłaty będzie dotyczyć również zawartych już układów ratalnych oraz wstrzymania postępowania egzekucyjnego.

Uproszczony wniosek o odroczenie składek ZUS można złożyć już od 17 marca 2020 r. w formie elektronicznej (przez portal PUE), pocztą elektroniczną lub wrzucić do specjalnego pojemnika w placówce ZUS.

 

Samo odroczenie może nie wystarczyć

Prezes ZUS wydaje się być jednak świadoma już w chwili obecnej, iż samo 3-miesięczne odroczenie składek może nie wystarczyć i już obecnie sygnalizuje możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań:

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy."

Jakie jeszcze działania może zaproponować ZUS wraz z rozwojem epidemii? Przypomnijmy, iż Rzecznik Przedsiębiorców, Adam Abramowicz już w zeszłym tygodniu postulował wdrożenie bardziej zdecydowanych rozwiązań. W piśmie skierowanym do Premiera, Rzecznik już w piątek proponował wprowadzenie na okres 6 miesięcy, całkowitej dobrowolności w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. W tym okresie obowiązkowa miałaby pozostać jedynie składka zdrowotna. Co więcej, Rzecznik postuluje, aby rozwiązaniem tym objąć automatycznie wszystkich przedsiębiorców, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, a co za tym idzie - generowania dodatkowej pracy urzędników w tym szczególnym okresie.

Przedsiębiorcy stojący obecnie na skraju bankructwa wiedzą doskonale, iż żadne odroczenie, tym bardziej na okres jedynie 3 miesięcy nie spowoduje w długim okresie polepszenia płynności ich firm. Wraz z rozwojem epidemii i bankructwem całych branż, rząd będzie musiał zatem w końcu sięgnąć po rozwiązania bardziej zdecydowane. Już za kilka tygodni może się więc okazać, że obecna propozycja Rzecznika wcale nie była tak radykalna, jak to dzisiaj może się wydawać. O kolejnych zwolnieniach i preferencjach dla przedsiębiorców będziemy informować na naszych łamach na bieżąco.

AKTUALIZACJA (22.03.2020): Przedsiębiorcy zostaną całkowicie zwolnieni z opłacania składek ZUS. Należy jednak spełnić pewne warunki. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uniknąć wysokich składek ZUS?
  Koronawirus: ZUS wypłaci zasiłki rodzicom
  Jak przejść na "Mały ZUS Plus" czyli składki ZUS od dochodu?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?