Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Zwolnienie z ZUS zostanie przedłużone. Świadczenie postojowe również.

 

14/07/2020

zus-duzy

Zwolnienie ze składek ZUS zostanie wydłużone aż do października 2020 roku. Nowe przepisy obejmą jednak tylko przedsiębiorców działających w określonych branżach. Wydłużeniu ulegnie również świadczenie postojowe, które uzyskać będzie można więcej niż trzy razy.

 



Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, jeszcze w tym tygodniu do Sejmu trafi projekt ustawy, którego celem jest wydłużenie okresu obowiązywania rozwiązań pomocowych dla firm, wprowadzonych w kwietniu z powodu epidemii koronawirusa. Chodzi o wydłużenie okresu zwolnienia ze składek ZUS oraz możliwość wielokrotnego korzystania ze świadczenia postojowego.


Przypomnijmy, że zwolnienie ze składek ZUS zostało wprowadzone przepisami tzw. tarczy antykryzysowej i obejmowało okres od marca do maja 2020 roku. Z opłacania składek ZUS zwolnione zostały wówczas wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które były płatnikami składek dla innych osób. W przypadku zaś osób samozatrudnionych, zwolnienie objęło tych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczały kwoty 15681 zł. Szczegółowe warunki uzyskania zwolnienia z ZUS opisywaliśmy w tym artykule.

Ostatnim miesiącem zwolnienia ze składek ZUS był miesiąc maj. Oznacza to, że składki ZUS za miesiąc czerwiec (z terminem płatności w lipcu) przedsiębiorcy muszą już opłacać na normalnych zasadach, według obowiązujących przed epidemią stawek.

Okazało się jednak, że wielu przedsiębiorców - działających w szczególnie wrażliwych branżach - zostało dotkniętych skutkami epidemii w sposób długotrwały, w związku z czym 3-miesięczne zaledwie zwolnienie okazało się być niewystarczającym. Wiele firm znajduje się bowiem obecnie w tak samo złej sytuacji, w jakiej znajdowało się na początku epidemii.

W odpowiedzi na tę sytuację, Ministerstwo Rozwoju już w zeszłym tygodniu sygnalizowało, że jeszcze w lipcu uchwalone zostaną przepisy wydłużające o kolejne 3 miesiące zarówno okres zwolnienia z ZUS, jak i okres pobierania świadczenia postojowego. Zgodnie z pierwotną zapowiedzią Jadwigi Emilewicz, przedłużone zwolnienie ze składek ZUS miało jednak objąć jedynie pilotów i przewodników turystycznych.

 

Zwolnienie z ZUS aż do października

Zapowiedź Jadwigi Emilewicz bardzo szybko znalazła potwierdzenie w konkretnych działaniach legislacyjnych, które doprowadziły ostatecznie do objęcia wydłużonym zwolnieniem znacznie szerszej grupy przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego podkomisji ds. Turystyki, Grzegorza Matusiaka, wydłużone zwolnienie ze składek ZUS obejmie ostatecznie przedsiębiorców działających w następujących branżach (wg klasyfikacji PKD):

  • 79.90.A - piloci wycieczek i przewodnicy
  • 93.19.Z - w zakresie, w jakim odnosi się do przewodników górskich
  • 49.39.Z - pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
  • 79.11.A - działalność agentów turystycznych
  • 79.90.A - działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
  • 82.30.Z - działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów

Niewykluczone jednak, że w trakcie prac nad ustawą, katalog osób uprawnionych do zwolnienia może jeszcze ulec rozszerzeniu.

Przedłużone zwolnienie ze składek ZUS obejmie okres od lipca do września 2020 roku. Objęci nim przedsiębiorcy nie będą zatem musieli płacić składek ZUS do października włącznie. Pierwsze składki zapłaciliby więc dopiero w listopadzie 2020 roku.

AKTUALIZACJA (18.08.2020): Sejm uchwalił już nowe przepisy. Z kolejnego zwolnienia skorzysta więcej firm niż pierwotnie planowano. (zobacz szczegóły).

.

Świadczenie postojowe na kolejne 3 miesiące

Zgodnie z planowanym projektem ustawy, wydłużeniu ulegnie również okres pobierania świadczenia postojowego. Również i w tym przypadku, okres ten wydłużony zostanie o kolejne 3 miesiące.

Możliwość uzyskania tzw. dodatkowego świadczenia postojowego dotyczyć będzie jednak tylko tych osób, które wykonują działalność w zakresie „Pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej niesklasyfikowanego” (PKD 49.39.Z).

AKTUALIZACJA (18.08.2020): Sejm uchwalił już nowe przepisy. Dodatkowe świadczenie postojowe uzyska znacznie więcej fim. (zobacz szczegóły).

 

Więcej firm skorzysta ze świadczenia postojowego

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość uzyskania świadczenia postojowego przez tych przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mogli z niego skorzystać. O tym, kto obecnie może uzyskać świadczenie postojowe piszemy na tej stronie.

Zgodnie z nowymi zasadami, świadczenie postojowe będą mogły uzyskać również te osoby, które prowadzą działalność sezonową i zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej po dniu 31 sierpnia 2019 roku. W tym przypadku, prawo do świadczenia postojowego uzyskają osoby, które prowadzą działalność w zakresie:

  • 79.90.A - piloci wycieczek i przewodnicy
  • 93.19.Z - w zakresie, w jakim odnosi się do przewodników górskich
  • 79.11.A - działalność agentów turystycznych

Aby uzyskać prawo do świadczenia postojowego, należy jednak wykazać, że działalność ta stanowi główne źródło dochodu i ma charakter sezonowy (jest wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku).

Nowa ustawa ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Według zapowiedzi ministerstwa, nowe przepisy mogą zostać uchwalone w ciągu jednego dnia, na posiedzeniu Sejmu w dniu 22 lipca. O szczegółach nowych rozwiązań będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. 

AKTUALIZACJA (18.08.2020): Sejm uchwalił już nowe przepisy. Ostateczna wersja ustawy zawiera inne kody PKD. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Dofinansowanie do działalności gospodarczej
  Koronawirus: Bezzwrotne dotacje startują w kolejnych województwach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?