Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ulga dla klasy średniej zostanie rozszerzona. Będą zmiany w Polskim Ładzie.

 

27/01/2022

zus-duzy

Rząd rozszerza ulgę dla klasy średniej na kolejne grupy podatników. Nowe przepisy mają gwarantować, że wszystkie osoby z zarobkami do 12800 zł miesięcznie nie zapłacą wyższych podatków.

 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Nowelizacja przepisów tym razem dotyczyć ma tzw. ulgi dla klasy średniej.

Przypomnijmy, że celem nowej ulgi podatkowej jest rekompensata strat spowodowanych podwyżką składki zdrowotnej (szczegóły tutaj).

Przepisy podatkowe, które weszły w życie od Nowego Roku zakładają możliwość odliczenia od dochodu kwoty nowej ulgi, tak by ostatecznie pomniejszony podatek zrekompensował podwyższoną składkę zdrowotną. O tym, komu i w jakiej wysokości przysługuje ulga dla klasy średniej, piszemy szczegółowo w tym artykule.


Pierwotnie, ulgą dla klasy średniej objęte zostały osoby zarabiające do 11141 zł miesięcznie, a stosowanie ulgi ograniczone zostało jedynie do osób zatrudnionych na umowach o pracę oraz osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających podatek na zasadach ogólnych (zobacz szczegóły).

 

Rząd zapowiada rozszerzenie ulgi dla klasy średniej

W tym tygodniu Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział istotne rozszerzenia nowej ulgi. Podczas niedawnej konferencji prasowej Premier poinformował, iż:

"Rozciągamy ulgę dla klasy średniej na wszystkich emerytów, rencistów, do 12,8 tys. zł. (...) Podobnie wobec wszystkich zleceniobiorców. Ale także np. nauczyciele akademiccy, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodów, do pensji 12,8 tys. zł brutto. Nie będzie żadnej straty, albo zysk albo neutralność."

Informacje o pracach nad nowymi przepisami potwierdził też Minister Finansów Tadeusz Kościński:

"Preferencją dla klasy średniej zostaną objęte kolejne kategorie podatników. To emeryci i renciści, osoby zatrudniane na umowę zlecenie, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenie ZUS oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy. (...) Korzystanie z preferencji będzie również możliwe przy zbiegu różnych umów: na przykład umowy o pracę z umową zleceniem. W efekcie jeszcze większa liczba osób o dochodach do 12 800 złotych brutto miesięcznie będzie zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna."

Przypomnijmy, że aktualne przepisy, obowiązujące od Nowego Roku, zakładały możliwość korzystania z ulgi w przypadku osiągania rocznych przychodów w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł. Oznaczało to, że ulga miała zastosowanie jedynie do przychodów do kwoty 11141 zł miesięcznie (zobacz szczegóły).

Z zapowiedzi Premiera i Ministra Finansów wynika jednak, że neutralność względem poprzedniego systemu podatkowego zostanie zachowana dla wszystkich tych podatników, którzy osiągają miesięczne przychody do 12800 zł.

Co istotne, w zakresie przywołanego powyżej limitu, obowiązujące przepisy posługują się pojęciem przychodu, lecz jedynie w odniesieniu do pracowników etatowych. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, limit dla ulgi zdefiniowany jest jako przychód pomniejszony o koszty. W nowym stanie prawnym, z ulgi dla klasy średniej skorzystają więc Ci przedsiębiorcy, których miesięczne dochody nie przekraczają 12800 zł.

Przypomnijmy również, iż pierwotne przepisy, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia, zakładały możliwość korzystania z ulgi dla klasy średniej jedynie przez osoby zatrudnione na umowach o pracę oraz przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (zobacz szczegóły).

Nowe przepisy w tym zakresie mają jednak rozszerzyć krąg osób uprawnionych do ulgi na:

  • emerytów i rencistów,
  • osoby uzyskujące dochody z umów zlecenia,
  • osoby uzyskujące dochody z opodatkowanych świadczeń z ZUS,
  • osoby uzyskujące dochody z kilku źródeł,
  • nauczycieli akademickich oraz
  • inne zawody stosujące podwyższone koszty uzyskania przychodów.

Dla rozwiania wątpliwości dotyczących ewentualnych strat wynikających z nowego systemu podatkowego, Premier zapowiedział również możliwość rozliczenia rocznych dochodów według jednego z dwóch - wybranych przez podatnika - systemów podatkowych:

"Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 roku, czyli porównanie 2021 roku i 2022 roku. Jeżeli się okaże, że w 2022 roku w jakikolwiek sposób, o jedną złotówkę pogorszył się status podatkowy kogokolwiek w Polsce, to będzie można otrzymać ten zwrot."

Możliwość wyboru pomiędzy starym a nowym systemem podatkowym w rozliczeniu rocznym uszczegółowił główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

Jak podaje money.pl, opierając się na słowach ekonomisty, nowa ulga, nad której koncepcją pracuje obecnie resort finansów, ma być uniwersalna - jedna dla wszystkich grup podatników. Nowe przepisy mają zatem zapewnić wyeliminowanie skomplikowanych algorytmów oddzielnych dla emerytów czy zleceniobiorców. Zamiast tego, obowiązywać ma ogólna zasada, która pozwoli urzędom skarbowym na zaproponowanie podatnikom korzystniejszej opcji rozliczenia podatku.

Według informacji ujawnionych przez Ministerstwo, w zakresie rozliczenia rocznego urzędy skarbowe będą tworzyły dwa rozliczenia PIT. Jeden według starego systemu podatkowego, a drugi – zgodnie z nowymi przepisami. Następnie każdy podatnik będzie miał prawo wybrać, według którego systemu chce zapłacić podatek.

Według rządowych zapowiedzi, nowym rozwiązaniem mają zostać objęci wszyscy podatnicy z zarobkami do 12800 zł. Traktując tę zapowiedź dosłownie, należałoby zatem przyjąć, iż ulga dla klasy średniej zostanie rozszerzona również w przypadku przedsiębiorców i obejmie nie tylko firmy rozliczające się na zasadach ogólnych, ale również liniowców oraz osoby rozliczające się ryczałtem.

Czy będzie tak w rzeczywistości, dowiemy się już wkrótce. Projekt nowych przepisów prawdopodobnie bowiem poznamy już w lutym. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy w 2022 roku?
  Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2022 roku
  Ryczałt 2022: Dla kogo podatek 8,5% ?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?