Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Likwidacja składek ZUS: Projekt ustawy do końca maja

 

26/02/2019

zus-duzy

Rzecznik Przedsiębiorców zapowiedział, że do maja przedstawi projekt ustawy likwidującej obowiązek opłacania składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 Niespełna miesiąc temu informowaliśmy o rewolucyjnej wręcz koncepcji przedstawionej przez Rzecznika Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, który w styczniu zapowiedział walkę o zniesienie obowiązkowych składek ZUS. Szczegółowo na temat zapowiedzi Rzecznika pisaliśmy w tym artykule.

Dziś ta styczniowa deklaracja Rzecznika nabiera coraz większych rumieńców. Rzecznik MŚP nie tylko bowiem nie zrezygnował ze swojego pomysłu, ale postanowił skonkretyzować swoje zamierzenia, przedstawiając dalsze szczegóły i konkretne terminy.


W trakcie odbywającej się w Muszynie konferencji z udziałem polskich przedsiębiorców, Adam Abramowicz zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy przedstawi projekt ustawy znoszącej obowiązek opłacania składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą:

"Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim. Wiem, że to rewolucja."

Wyjaśniając model niemiecki, Rzecznik uszczegółowił, iż:

"Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury. To znakomicie działa."

Odnosząc się do kosztów wprowadzenia tak śmiałego rozwiązania, Abramowicz zaprezentował konkretne liczby, świadczące o realnej możliwości wprowadzenia proponowanych zmian:

"Gdyby w momencie wprowadzenia wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali od razu z obowiązkowych składek, kosztowałoby to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niecałe 11 mld zł. To dużo i mało, ale przypomnę że jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 mld zł."

Jednocześnie rzecznik dodał, że w praktyce nie wszyscy przedsiębiorcy zdecydują się na rezygnację z państwowej emerytury, w związku z czym koszty całej operacji będą dużo niższe:

"Zrobimy badanie, ilu przedsiębiorców zadeklaruje, że wyjdzie z systemu. (...) Na pewno nie wyjdą wszyscy i nie będzie to 11 mld zł, będzie to dużo, dużo mniej."

O wcześniejszej deklaracji Rzecznika MŚP w sprawie likwidacji obowiązkowych składek ZUS można przeczytać tutaj.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Wyższe składki ZUS w 2019 roku
  Jak przejść na mały ZUS, czyli składki ZUS od przychodu
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?