Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Likwidacja składki zdrowotnej odsunięta

 

20/09/2017

zus-duzy

Składka zdrowotna miała zostać zlikwidowana już od stycznia 2018 roku. Tymczasem Minister Zdrowia ujawnił, że reforma zakładająca likwidację składki, nie wejdzie w życie. Przynajmniej nie w tym roku.

 Przypomnijmy, iż kilka miesięcy temu Minister Zdrowia poinformował o zamiarze likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Wraz z likwidacją NFZ, od stycznia 2018 roku miała również zniknąć oddzielna danina, jaką dziś płacimy pod postacią tzw. składki zdrowotnej. Według zapowiedzi ministerstwa, już od przyszłego roku służba zdrowia miała być bowiem finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Jeszcze w czerwcu tego roku, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł deklarował publicznie, iż:

"Nie będzie składki na ubezpieczenie zdrowotne, a finansowanie systemu zdrowia przejmie administracja państwowa. (...) Nie ma sensu mówić dalej o składce na ubezpieczenie zdrowotne, bo nie będzie ubezpieczenia zdrowotnego. (...) Skoro nie będzie składki ubezpieczeniowej, służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa, z podatków."

Tymczasem w wywiadzie udzielonym kilka dni temu dla DGP, minister ujawnił, iż pierwotna wersja ustawy zakładająca likwidację składki zdrowotnej, nie wejdzie w życie. W 2018 roku wciąż funkcjonować będzie zatem Narodowy Fundusz Zdrowia finansowany ze składek zdrowotnych. W tym samym wywiadzie minister zaznaczył jednak, iż:

"Przesunięcie terminu realizacji projektu nie oznacza jednak jego wycofania."

Co oznacza to enigmatyczne stwierdzenie? Tego możemy się tylko domyślać. Po szumnych zapowiedziach likwidacji a następnie wycofaniu się z tych planów, ostatecznie nie wiemy kiedy ministerstwo zamierza powrócić do realizacji swojego pomysłu. A jeżeli powróci, to czy nowy projekt zawierać będzie te same cele. Z odpowiedzią na to pytanie prawdopodobnie poczekać będziemy musieli kolejny rok.

Przypomnijmy, że również o kolejny rok przesunęła się realizacja reformy składkowej zapowiedzianej przez ministra Morawieckiego. Rok 2018, który pierwotnie przyjęto jako datę początkową dla niższych składek ZUS, okazał się terminem nierealnym. Małe firmy zapłacą więc składki uzależnione od dochodu dopiero w roku 2019. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wszystko wskazuje więc na to, że rok 2018 nie będzie dla małych firm rokiem przełomu. Zarówno bowiem składki na ubezpieczenie społeczne, jak i składkę zdrowotną zapłacimy na identycznych zasadach, jak w latach poprzednich. A wysokość nowych składek ZUS na rok 2018 znamy już dziś. Można się z nimi zapoznać na tej stronie. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Od stycznia tylko jeden przelew do ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?