Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mały ZUS. Wyższy limit przychodów w 2020 roku.

 

13/06/2019

zus-duzy

Od przyszłego roku wzrośnie limit przychodów uprawniający do skorzystania z tzw. małego ZUS. Oznacza to, że niższymi składkami ZUS objęta zostanie znacznie większa grupa przedsiębiorców.

 Przypomnijmy, że od stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi najmniejsze firmy nie muszą opłacać składek ZUS w stałej, ryczałtowej wysokości. Zamiast tego mogą opłacać składki w wysokości zmiennej, uzależnionej od wartości osiąganych przychodów. Szczegóły dotyczące możliwości skorzystania z tego rozwiązania dostępne są tutaj.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z tzw. małego ZUS-u jest odpowiednio mała skala prowadzonej działalności. Mały ZUS przysługuje bowiem jedynie najmniejszym przedsiębiorcom, tj. takim, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 30-krotności płacy minimalnej.


Do wyliczenia limitu przychodów obowiązującego w danym roku kalendarzowym uwzględniana jest kwota minimalnej pensji obowiązującej w roku poprzednim.

W pierwszym roku obowiązywania tzw. małego ZUS-u, czyli w roku 2019, limit przychodów obliczany był więc jako 30-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku 2018. Minimalna pensja w roku 2018 wynosiła 2100 zł, w związku z czym limit przychodów uprawniający do małego ZUS w roku 2019 wyniósł 63 tys. zł.

W roku 2019 pensja minimalna została podwyższona o ponad 7%, tj. do kwoty 2250 zł. Oznacza to, że limit przychodów dla osób korzystających z małego ZUS w roku 2020 wzrośnie do kwoty:

30 x 2250 zł = 67 500 zł

Tak wyliczony limit porównujemy następnie do naszych przychodów osiągniętych w roku poprzednim. Od stycznia 2020 roku z niższych składek ZUS uzależnionych od przychodu będą zatem mogli skorzystać wszyscy Ci przedsiębiorcy, którzy w całym roku 2019 osiągnęli przychody nie wyższe niż 67 500 zł.

Przypomnijmy również, że znana jest już kwota minimalnego wynagrodzenia, która obowiązywać będzie w roku 2020. Tym razem wzrost będzie jeszcze większy i wyniesie aż 9%, co przełoży się na podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 2450 zł. Oznacza to, że limit przychodów dla osób korzystających z małego ZUS w roku 2021 wzrośnie do kwoty aż 73 500 zł. Pełna tabela przedstawiająca limit przychodów dla małego ZUS w poszczególnych latach dostępna jest tutaj.

Jeśli Twoje przychody mieszczą się w ustalonych powyżej limitach, będziesz mógł skorzystać z niższych składek uzależnionych od przychodu. O tym, jakich formalności należy dopilnować, aby przejść na mały ZUS, pisaliśmy w tym artykule.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Będą zmiany w ustawie o małym ZUS
  Dobrowolne składki ZUS. Projekt ustawy w Sejmie.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?