Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

NFZ dementuje: Nie będzie wyższej składki zdrowotnej

 

31/10/2017

zus-duzy

Przez kilka ostatnich dni polskie media żyły informacją o nieuchronnej podwyżce składki zdrowotnej z 9% do 11%. Obecnie NFZ dementuje tę informację. Wyższej składki nie będzie.

 
Pod koniec zeszłego tygodnia Polskę obiegła informacja o naciskach ze strony NFZ, którego władze miały nalegać na znaczne podwyższenie składki zdrowotnej. Pierwotna informacja ukazała się w Dzienniku Gazecie Prawnej, następnie w "Fakcie", a później bardzo szybko została rozpowszechniona przez niemal wszystkie ogólnopolskie media.

Według nieoficjalnych informacji Dziennika, NFZ opowiadał się za podwyższeniem składki zdrowotnej z obecnych 9% do poziomu aż 11%. Według projektu NFZ, składka miałaby rosnąć sukcesywnie w ciągu czterech lat, po pół punktu procentowego.

W dniu wczorajszym NFZ oficjalnie odniósł się do tych spekulacji. Na stronie internetowej NFZ opublikowany został komunikat, w którym możemy przeczytać m.in., iż:

"Nieprawdą jest informacja, że NFZ postuluje podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz nie wypowiadał się w tej sprawie ani dla dziennika Fakt ani Dziennika Gazety Prawnej."


Przypomnijmy, że już wcześniej podobne informacje dementował Minister Zdrowia (pisaliśmy o tym tutaj). NFZ jest zatem kolejną instytucją, która zaprzecza, jakoby plany podwyższenia składki zdrowotnej miały być poważnie rozważane.

Przypomnijmy jednocześnie, iż wszelkie dywagacje na temat podwyższenia składki zdrowotnej dotyczą jedynie poziomu stawki procentowej. A ta, chociażby pozostała na niezmienionym poziomie, nie ma wpływu na nieunikniony, coroczny wzrost składki dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wzrost ten bowiem będzie miał miejsce niezależnie od wysokości tejże stawki, ponieważ wynika on z corocznego wzrostu podstawy wymiaru, od której obliczana jest wartość kwotowa składki.

Obecnie nie znamy jeszcze ostatecznej wartości składki zdrowotnej na 2018 rok. Zostanie ona bowiem opublikowana dopiero w styczniu. O szczegółach pisaliśmy tutaj

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  ZUS wysyła nowe numery kont
  Likwidacja składki zdrowotnej odsunięta
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?