Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Niższe składki ZUS dla małych firm

 

12/12/2017

zus-duzy

Premier Morawiecki wraca do projektu niższych składek ZUS. Małe firmy zapłacą jednak składki uzależnione od wysokości przychodów. Obniżona zostanie również składka zdrowotna.

 O projekcie przepisów uzależniających wysokość składek ZUS od osiąganych przez firmę przychodów, pisaliśmy już na początku tego roku. Pomysł Ministerstwa Rozwoju powracał kilkukrotnie, za każdym razem w zmienionej formie. W ostatnich kilku miesiącach prace nad projektem utknęły jednak w martwym punkcie i wydawało się, że koncepcja ta została ostatecznie zarzucona. Okazuje się jednak, że niedawne rządowe roszady i wzmocnienie pozycji premiera Morawieckiego sprawiły, że temat ulżenia najmniejszym przedsiębiorcom znowu wyszedł na światło dzienne.

Powrót do prac nad nowymi przepisami potwierdziła, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zgodnie ze złożoną zapowiedzią, projekt nowych przepisów może trafić do Sejmu jeszcze grudniu tego roku:

"Tak jak się zobowiązaliśmy chcemy, aby projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej trafił pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku. Przypominam, że pod poselskim projektem pierwszy podpis złożył prezes Jarosław Kaczyński. (...) Prace sejmowe nad ustawą zajmą kilka miesięcy. A zatem mówimy tak naprawdę o początku roku 2019."


Przypomnijmy, iż w nowym systemie, zerwana ma zostać zasada, zgodnie z którą składki ZUS płacone są zawsze w stałej ryczałtowej kwocie. Najmniejsze firmy uzyskają bowiem prawo do opłacania składek w zmiennej wysokości, uzależnionej od skali działalności. Czym mierzona będzie ta skala działalności? W tej kwestii ścierały się dwie koncepcje. Jedna mówiła o uzależnieniu składek ZUS od wysokości przychodu, druga zaś o powiązaniu składek z dochodem firmy (szczegółowo tę kwestię opisywaliśmy w tym artykule). Ostatecznie jednak, jak wynika ze słów wiceminister rozwoju, wygrała koncepcja oparta na przychodach przedsiębiorcy:

"Mówimy o uzależnieniu składek ubezpieczeniowych, funduszu pracy oraz składek zdrowotnych od wysokości uzyskanych przychodów."

Podtrzymane zostały również wartości progowe, uprawniające do skorzystania z elastycznych składek. Niższe składki zapłacą więc Ci przedsiębiorcy, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na chwilę obecną próg ten wynosiłby zatem 5 tys. zł. Pamiętać jednak należy że już w 2018 roku płaca minimalna wzrasta do 2100 zł, co oznaczałoby podwyższenie tego progu do poziomu 5250 zł.

O tym, ile konkretnie wynosić będą składki dla poszczególnych przedziałów przychodowych, ministerstwo informowało już w pierwszej połowie tego roku. Szczegółowe tabele obrazujące wysokości nowych składek publikowaliśmy tutaj

Wartości zawarte w tych tabelach najprawdopodobniej należy jednak skorygować w dół, ze względu na fakt, iż od przychodu uzależnione zostaną nie tylko składki na ubezpieczenie społeczne, ale również wysokość składki zdrowotnej  (pisaliśmy o tym tutaj).  Cytowana powyżej wypowiedź wiceminister Emilewicz zdaje się jednoznacznie potwierdzać, iż obniżeniu ulegnie także składka zdrowotna.

Co jednak z przedsiębiorcami, których przychody nie mieszczą się w ustawowym limicie? Osoby osiągające przychody powyżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, zapłacą składki ZUS ryczałtem, na dotychczasowych zasadach. Szczegółowe zasady naliczania nowych składek opisywaliśmy w tym artykule.

Co istotne, system ryczałtowy pozostanie jednak dostępny również dla najmniejszych firm, lecz na zasadzie dobrowolności. Małe firmy będą mogły, ale nie będą musiały przechodzić na system niższych, zmiennych składek.

 

To nie jedyna zmiana w składkach ZUS

Należy również pamiętać, że nowe podejście do naliczania składek ZUS to nie tylko zerwanie z ryczałtem. Już wkrótce bowiem wejdą w życie dodatkowe ułatwienia, które należałoby rozpatrywać łącznie, jako jeden spójny mechanizm.

Pierwszym jego elementem jest wprowadzenie pojęcia. tzw. działalności nierejestrowanej. Osoba, która osiąga przychody niższe od 1000 zł miesięcznie, w ogóle nie będzie musiała rejestrować działalności gospodarczej, a co za tym idzie, nie będzie musiała płacić żadnych składek ZUS (więcej na ten temat tutaj).

Drugim elementem tego mechanizmu jest półroczne zwolnienie z ZUS. Dopiero w momencie, gdy działalność rozwinie się na tyle, że przychody przekraczać będą 1000 zł miesięcznie, przedsiębiorca zobowiązany będzie do rejestracji firmy. Jednak przez pierwsze 6 miesięcy od takiej rejestracji, nowa firma zwolniona będzie z opłacania składek, niezależnie od tego, jakie przychody w tym czasie osiągnie.

Trzecim elementem będzie - znany już obecnie - mechanizm składek preferencyjnych. Po wyczerpaniu półrocznego zwolnienia z ZUS, przedsiębiorca wejdzie w 2-letni okres opłacania obniżonych składek (500 zł zamiast 1200 zł). W tym czasie może jednak wybrać, czy bardziej opłacają mu się ulgowe składki preferencyjne, czy też opłacanie składek ZUS kalkulowanych na podstawie przychodu.

Czwartym wreszcie elementem będzie opisywany mechanizm zmiennych składek uzależnionych od przychodu. Dopiero bowiem po upływie 2-letniego okresu preferencyjnego, przedsiębiorca zapłaci zmienne składki zależne od przychodów lub, w przypadku wyższych obrotów, składki ryczałtowe w standardowej wysokości.

Pierwsze trzy elementy tego systemu będą funkcjonować już w 2018 roku (przy czym trzeci działa już obecnie). Czwarty zaś, zgodnie z zapowiedzią wiceminister rozwoju, zacznie obowiązywać od roku 2019.

Czy tym razem termin ten okaże się realny? Biorąc pod uwagę niedawne roszady w rządzie i wzmocnienie pozycji premiera Morawieckiego, można śmiało założyć, że bezwzględny priorytet w pracach rządu uzyskają projekty gospodarcze. Można zatem przypuszczać, że kwestia obniżenia obciążeń dla firm tym razem nie utknie na etapie konsultacji i rok 2019 przywitamy zerwaniem z dwudziestoletnim dogmatem ryczałtowego ZUS-u. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane
  Nowe obowiązki dla małych firm od 2018 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?