Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Niższy wiek emerytalny od października 2017 roku

 

16/11/2016

zus-duzy

To już przesądzone. Za niespełna rok zacznie obowiązywać niższy wiek emerytalny. Kobiety przejdą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni - w wieku 65 lat. Takie same zasady zaczną obowiązywać rolników.

 



Prezydencki projekt ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Polityki Społecznej. W trakcie prac nad ustawą odrzucono wszystkie poprawki opozycji. Oznacza to, że już od października 2017 roku przywrócony zostanie wiek emerytalny na zasadach, jakie obowiązywały przed 2013 rokiem. Od przyszłego roku kobiety przejdą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Przypomnijmy, że niższy wiek emerytalny obowiązywał do końca 2012 roku. Poprzedni rząd wprowadził jednak nowe przepisy, które od 2013 roku zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat. W ten sposób wiek emerytalny został znacząco wydłużony. W przypadku mężczyzn o 2 lata, natomiast w przypadku kobiet - aż o 7 lat. Przywrócenie starego wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych PiS oraz urzędującego Prezydenta Andrzeja Dudy.

Zgodnie z nową ustawą, pierwszymi osobami, które faktycznie otrzymają świadczenia po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, będą kobiety urodzone w roku 1957 oraz mężczyźni urodzeni w roku 1952.

Jednocześnie zniesione zostały przepisy określające ścieżkę dojścia do wieku emerytalnego na poziomie 67 lat. Oznacza to, że szybsze emerytury otrzymają również osoby, które mają więcej niż 60 czy 65 lat, ale którym na podstawie poprzednich przepisów, emerytura jeszcze nie przysługiwała.

Co istotne, zgodnie z nowymi przepisami emeryci będą mogli dorabiać na emeryturze bez żadnych ograniczeń.

Nowy wiek emerytalny nie będzie stosowany "z urzędu". Oznacza to, że osoba zainteresowana przejściem na emeryturę już w wieku 60-65 lat, będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Zgodnie z założeniami, nowy wiek emerytalny nie oznacza bowiem obowiązku przejścia na emeryturę, ale ma być przywilejem, z którego można skorzystać, ale nie trzeba. W związku z możliwością dorabiania na emeryturze, każdy będzie miał prawo wydłużyć aktywność zawodową, po to np. aby podwyższyć wysokość swojej emerytury.

Nowa ustawa nie narusza dotychczasowych przywilejów emerytalnych dla pewnych grup zawodowych. Nauczyciele, górnicy i kolejarze nadal będą mogli korzystać z wcześniejszych emerytur.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rolników. Przestanie bowiem obowiązywać rolniczy przywilej umożliwiający przechodzenie na emeryturę w wieku 55 i 60 lat. Zniesienie tego przywileju zakładała już jednak stara ustawa z 2012 roku, która wprowadzała powszechny wiek emerytalny dla rolników na poziomie 67 lat. Przepis ten był jednak obwarowany okresem przejściowym do końca 2017 roku. Po wprowadzeniu nowej ustawy, utrzymany zostanie przepis o powszechnym wieku emerytalnym dla rolników, jednak wyniesie on 60 i 65 lat, a nie jak zakładano w poprzedniej ustawie - 67 lat. 

Zobacz również:  Jak uniknąć wyższych składek ZUS?
  Co druga emerytura w Polsce jest niższa od 1500 zł
  ZUS chce jednakowej emerytury dla wszystkich Polaków
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?