Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe bezzwrotne dotacje dla firm. Kto otrzyma 5000 zł w 2022 roku?

 

03/03/2022

(13/01/2022)

5-zl-2-quart-big

Przedsiębiorcy wciąż mają możliwość wnioskowania o wypłatę bezzwrotnych, rządowych dotacji. Kto i na jakich warunkach otrzyma w 2022 roku bezzwrotne wsparcie w wysokości 5000 zł?

 W związku z utrzymującymi się restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa, rząd już w styczniu postanowił wznowić program bezzwrotnych dotacji dla firm. 1 stycznia weszły w życie przepisy nowej tarczy antykryzysowej, czyli rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. W ramach tej edycji, przedsiębiorcy wciąż mają możliwość składania wniosków o dotacje.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, bezzwrotna dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności wypłacana jest w kwocie 5000 zł. Środki uzyskane z dotacji mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.


 

Bezzwrotne dotacje w 2022 roku. Jakie warunki należy spełnić?

O udzielenie bezzwrotnych dotacji mogą wnioskować mikro i mali przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają nie więcej niż 49 pracowników. Co istotne, uzyskanie dotacji jest możliwe również w przypadku, gdy firma nie zatrudnia żadnych pracowników.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dotacje wypłacane będą jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą w dniu 31 marca 2021 roku, a działalność na ten dzień nie była zawieszona.

Ponadto, przedsiębiorca wnioskujący o dotację musi wykazać, iż przychód z działalności uzyskany w grudniu 2021 roku, był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego:

 • w lutym 2020 roku lub
 • we wrześniu 2020 roku lub
 • w grudniu 2020 roku lub
 • w listopadzie 2021 roku.

Co ważne, osoby, które już wcześniej skorzystały z bezzwrotnych dotacji (nawet 5-krotnie), będą mogły ponownie wnioskować o bezzwrotną pomoc po raz szósty. Obecna, szósta wypłata dotacji przysługuje jednak tylko tym przedsiębiorcom, których przeważająca działalność sklasyfikowana jest pod następującymi kodami PKD:

 • 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje)
 • 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
 • 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

O przyznaniu dotacji decydować będzie kod PKD przeważającej działalności, zarejestrowany na dzień 31 marca 2021 roku.

Co istotne, dotacja nie podlega zwrotowi, pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie kontynuował działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia wypłaty dotacji.

 

Jak złożyć wniosek o bezzwrotną dotację?

Bezzwrotne dotacje udzielane będą z środków Funduszu Pracy. Oznacza to, że wnioski o udzielenie dotacji należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski o dotacje przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 roku.

Elektroniczny wniosek o udzielenie dotacji można złożyć na tej stronie.

Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy w 2022 roku?
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2022 roku
  Zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?