Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje ZUS już od 1 maja

 

04/05/2023

zus-duzy

W tym miesiącu zaczęły obowiązywać nowe wzory deklaracji ZUS. Zmianie uległy najczęściej używane przez przedsiębiorców formularze. Nowym deklaracjom przybyły kolejne, dodatkowe strony, a przedsiębiorcy zobowiązani zostali do przekazywania dodatkowych informacji finansowych.

 Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się na zmianę obowiązujących formularzy ZUS. Od 1 maja 2023 roku zaczęły bowiem obowiązywać nowe wzory druków. Zmianie uległy dwa najczęściej używane formularze, tj.:

Nowe formularze dostępne są tutaj.

Wprowadzenie nowych formularzy ma związek ze zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja ustawy zmieniła bowiem zakres wykazywanych w deklaracjach obowiązkowych danych dotyczących rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.


Przypomnijmy, że niemal każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Rozliczenie takie składane jest w ramach deklaracji za miesiąc kwiecień i sporządzone powinno zostać już na nowym formularzu. Ostateczny termin na przesłanie rozliczenia składki zdrowotnej upływa 22 maja 2023 roku. O tym, w jaki sposób sporządzić roczne rozliczenie składki zdrowotnej piszemy szczegółowo w tym artykule.

Zarówno deklaracja ZUS DRA, jak i deklaracja ZUS RCA po zmianach poszerzona została o dodatkowe pola służące do wykazywania danych do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Ponadto, przedsiębiorcy rozliczający podatek według skali podatkowej, muszą obecnie dodatkowo wykazywać w deklaracjach ZUS kwotę podatku dochodowego należnego za rok, za który dokonywane jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

W obu deklaracjach dodane zostało również pole dotyczące informacji o zmianie formy opodatkowania.

To już kolejne z rzędu rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych w ramach deklaracji ZUS. Tym razem, efektem jest zwiększenie objętości deklaracji ZUS DRA o kolejną stronę, tj. z dotychczasowych 3 stron do aż 4 stron w 2023 roku.

Nowe wzory formularzy dostępne są na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Działalność gospodarcza na nowych zasadach
  Składka zdrowotna. Wrzucać w koszty czy odliczać?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?