Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe formularze ZUS w 2020 roku

 

09/12/2019

zus-duzy

Od Nowego Roku czekają nas zmiany w deklaracjach ZUS. Zmianie ulegną najczęściej używane przez przedsiębiorców formularze.

 Od Nowego Roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się na zmianę obowiązujących formularzy ZUS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzający nowe wzory druków. Zmianie ulegną dwa najczęściej używane formularze, tj.:

Ponadto, rozporządzenie wprowadza również nowe wzory dla informacji miesięcznej oraz informacji rocznej dla osoby ubezpieczonej. Nowe formularze dostępne są tutaj.

Wprowadzenie nowych formularzy ma związek z istotnymi zmianami w niektórych ustawach.

Deklaracja ZUS DRA ulegnie zmianie z powodu wprowadzenia obowiązku opłacania składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) razem ze składką na Fundusz Pracy.

Z kolei raport imienny ZUS RCA, jak również informacja dla osoby ubezpieczonej ulegną rozszerzeniu ze względu na nowe przepisy dotyczące pracowniczych planów kapitałowych (PPK). W związku z powyższym, w formularzach tych dodane zostały zupełnie nowe pola.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowe formularze zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku. Nowe wzory formularzy dostępne są tutaj.

To jednak nie wszystko. Zmiany dotkną również formularzy dodatkowych, tj. ZUS DRA cz. II oraz ZUS RCA cz. II. W tym przypadku modyfikacje wynikają ze zmian w przepisach dotyczących tzw. Małego ZUS, który od 2020 roku będzie funkcjonował już jako "Mały ZUS plus" (zobacz szczegóły).

Przypomnijmy, że od stycznia 2020 roku poszerzony zostanie krąg przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość opłacania niższych składek ZUS. Stanie się tak w wyniku prawie 2-krotnego podwyższenia limitu przychodów uprawniających do korzystania z Małego ZUS (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

Jednocześnie, obniżone składki ZUS, które do tej pory kalkulowane były w oparciu o przychód firmy, od 2020 roku zależeć będą od jej dochodu. I to właśnie ta zmiana spowodowała konieczność wprowadzenia nowych druków ZUS DRA cz. II oraz ZUS RCA cz. II.

Ze wzorami nowych formularzy dodatkowych można zapoznać się na tej stronie.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Znamy już nowe składki ZUS
  ZUS od dochodu w 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?