Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe składki ZUS od kwietnia

 

30/03/2015

zus-duzy

Marzec jest ostatnim miesiącem, za który małe firmy zapłacą składki ZUS w starej wysokości. Od kwietnia zaczną obowiązywać nowe stawki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Przypominamy, iż od 1 kwietnia zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Rozporządzenie wprowadza nowe stawki ubezpieczenia wypadkowego. (zobacz nową tabelę stawek)

Zgodnie z nowymi przepisami, zmianie ulegnie również stawka maksymalna ubezpieczenia, na podstawie której obliczana jest wysokość składki wypadkowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą (szczegóły dostępne są tutaj).

Maksymalna stawka ubezpieczenia wypadkowego ulegnie obniżeniu z poziomu 3,86% do 3,60%.

Procentowa stawka ubezpieczenia wypadkowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi połowę stawki maksymalnej (zobacz dlaczego). W związku z tym stawka dla małych firm spadnie z obecnego poziomu 1,93% do poziomu 1,80%.

W wyniku zmian, wysokość składki wypadkowej dla przedsiębiorców spadnie z obecnego poziomu 45,85 zł do kwoty 42,76 zł.

Zmiany spowodują spadek łącznej daniny na rzecz ZUS z obecnej kwoty 1095,37 zł do poziomu 1092,28 zł (spadek o 3,09 zł). Pełna tabela składek ZUS należnych za miesiąc kwiecień dostępna jest tutaj.

UWAGA!  Zmiany stawek będą mieć zastosowanie dopiero w stosunku do składek należnych za miesiąc kwiecień (które płatne są do 10 maja). Oznacza to, iż składki za marzec (płatne do 10 kwietnia), przedsiębiorcy zapłacą jeszcze według starych stawek. 

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Składka zdrowotna rośnie bezpodstawnie
  Wyższe składki ZUS zapłaci jedynie 15% firm
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?