Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe stawki podatkowe. Rząd zapowiada kolejne zmiany w ryczałcie.

 

09/02/2022

urzad-duzy

Ministerstwo Finansów zapowiada kolejne obniżenie stawek podatkowych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nowe stawki podatkowe nie będą już powiązane z klasyfikacją PKWiU.

 



Istotne zmiany podatkowe wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu skłoniły znaczną część przedsiębiorców do zmiany formy opodatkowania od stycznia 2022 roku. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą wybrało od Nowego Roku tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przypomnijmy, że wpływ na decyzję o wyborze ryczałtu przez tysiące przedsiębiorców, miała nie tylko obowiązująca przy tej formie opodatkowania ryczałtowa składka zdrowotna. Zachętą do takiej decyzji było również niedawne, znaczne obniżenie stawek ryczałtu oraz zmiany w przepisach umożliwiające wybór tej formy opodatkowania niemal każdemu przedsiębiorcy (zobacz szczegóły).


Już wkrótce może jednak okazać się, że ta forma opodatkowania stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i skłoni do zmian kolejne grupy przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów ujawniło bowiem, iż prowadzi prace nad kolejnymi zmianami w ryczałcie. W wywiadzie dla RP, wiceminister finansów Jan Sarnowski ujawnił, iż:

"Wspólnie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw powołaliśmy zespół roboczy, który ma zaproponować zmiany w ryczałcie. Celem jest uproszczenie przepisów i racjonalizacja stawek. Matryca stawek ma charakter historyczny, dlatego chcemy odejść od klasyfikacji PKWiU, by powiązać stawki z rodzajem wykonywanych usług czy zawodem, co uprości ich stosowanie. Zależy nam też, by stawki trafniej odzwierciedlały wysokość kosztów w poszczególnych branżach."

Przypomnijmy, iż w aktualnym stanie prawnym, stawki ryczałtu wahają się od 2% do 17%. O tym jednak, jaką stawkę zastosować w przypadku konkretnego przedsiębiorcy, decyduje kod PKWiU przypisany do jego działalności. Pełna tabela stawek dla poszczególnych kodów PKWiU znajduje się tutaj.

Obowiązujące obecnie klasyfikacje PKWiU tworzone były wiele lat temu i chociaż w późniejszych latach były aktualizowane, to obecnie nie odzwierciedlają one wielu, zachodzących w gospodarce zmian, nowych zawodów, czy nieznanych wcześniej rodzajów działalności.

Niedostosowanie obecnej matrycy stawek do aktualnych realiów rynkowych przejawia się również w niezrozumiałym zróżnicowaniu stawek dla poszczególnych zawodów. Często okazuje się bowiem, że do usług obarczonych wyższymi kosztami stosowane są stawki wyższe, a do działalności niskokosztowych stosuje się stawki niższe. Takie ukształtowanie stawek podatkowych zniechęca więc wielu przedsiębiorców do wyboru ryczałtu.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, nowa matryca stawek miałaby uwzględniać nowe realia, a poprzez odejście od klasyfikacji PKWiU i uwzględnienie realnych kosztów typowych dla danej branży, miałaby zachęcić do wyboru tej właśnie formy opodatkowania przez kolejne grupy przedsiębiorców. Co więcej, Ministerstwo Finansów zapowiada również kolejne obniżki stawek podatkowych:

"Analizujemy możliwość obniżenia w szczególności najwyższych stawek. Zależy nam, żeby rozliczenie ryczałtem było proste i jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców."

Przypomnijmy, że najwyższa stawka ryczałtu na poziomie 17% obowiązuje obecnie w przypadku wolnych zawodów (zobacz jakich), a kolejna stawka w wysokości 15% dotyczy bardzo licznej grupy usług (zobacz szczegóły).

Od stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów o ryczałcie, w wyniku której obniżone zostały stawki ryczałtu dla niektórych grup działalności. Część przedsiębiorców rozliczających się dotychczas stawkami 15% i 17% uzyskało możliwość zastosowania stawek 12% i 14% (zobacz szczegóły).

Zapowiedź ministerstwa finansów o dalszym obniżaniu stawek ryczałtu oznaczać więc będzie kolejne przetasowania w tabeli stawek i wciąganie kolejnych branż na listę stawek obniżonych.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, projekt nowych przepisów przedstawiony zostanie w połowie 2022 roku. Nowe stawki ryczałtu miałyby zacząć obowiązywać od stycznia 2023 roku. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm w 2022 roku
  Zmiana formy opodatkowania
  Dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?