Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obniżka składki wypadkowej od kwietnia 2018 r.

 

13/02/2018

zus-duzy

Od kwietnia zmieniają się stawki ubezpieczenia wypadkowego. Zmiana dotyczyć będzie aż 32 grup zawodowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą niższą składkę wypadkową. Obniżka wyniesie... 3,46 zł.

 Przypomnijmy, że stawki ubezpieczenia wypadkowego mogą być aktualizowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwietniu każdego roku.

Stawki te ustalane są oddzielnie dla każdej grupy zawodowej, w oparciu o wskaźniki "wypadkowości" notowane w danym zawodzie. W ten sposób, składka wypadkowa ustalona np. dla górnictwa jest prawie 10-krotnie wyższa od składki płaconej przez pracowników branży turystycznej. Tak skalkulowane stawki obowiązują jednak jedynie tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej niż 9 osób.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych firm (zatrudniających do 9 osób), w tym osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Osoby takie płacą bowiem składkę wypadkową w stałej wysokości, niezależnej od branży, w jakiej działają. Ryczałtowa stawka dla małych firm wynosi 50% stawki maksymalnej.


Jeśli chodzi o stawkę maksymalną, to warto pamiętać, iż zawsze notowana jest ona w jednej i tej samej branży - w górnictwie. Od tej stawki zależy więc, jak wysoka będzie składka wypadkowa ustalona dla małych przedsiębiorców. Więcej na temat tego niefortunnego sposobu ustalania składki wypadkowej pisaliśmy tutaj.

Od kwietnia 2015 roku obowiązuje stawka maksymalna dla górnictwa w wysokości 3,60%. Oznacza to, że ryczałtowa stawka dla małych przedsiębiorców wynosi obecnie 1,80% (połowa stawki maksymalnej).

Od 1 kwietnia 2018 r. zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zmienia stawki ubezpieczenia wypadkowego aż dla 32 grup zawodowych (nowe stawki dostępne są tutaj).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zmianie ulegnie również stawka maksymalna. Od kwietnia 2018 roku stawka maksymalna dla górnictwa spadnie bowiem do poziomu 3,33%. Oznacza to, że od kwietnia nastąpi również zmiana wysokości składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Małe firmy zapłacą nową składkę według stawki 1,67%.

W konsekwencji, składka wypadkowa dla małych firm z spadnie z obecnych 47,98 zł do 44,52 zł. Oznacza to spadek o 3,46 zł.

Przypomnijmy, że od stycznia 2018 r., łączne składki ZUS wzrosły o 59,60 zł do poziomu 1232,16 zł. Po zmianie składki wypadkowej od kwietnia 2018 r., łączne składki ZUS wyniosą natomiast 1228,70 zł. Z pełną tabelą nowych składek ZUS można zapoznać się tutaj.

W przypadku nowych firm (działających nie dłużej niż dwa lata) składka wypadkowa spadnie z 11,34 zł do 10,52 zł. Oznacza to spadek o 0,82 zł. Łączna wartość składek preferencyjnych spadnie więc z obecnych 520,10 zł do poziomu 519,28 zł. Szczegółowe wartości nowych składek preferencyjnych dostępne są tutaj

Nowe składki w obniżonej wysokości obowiązywać zaczną od kwietnia 2018 roku. Oznacza to, że pierwszą płatność składek w zmienionej wysokości wykonamy w miesiącu maju. W marcu i kwietniu zatem dokonamy przelewów do ZUS jeszcze zgodnie z dotychczasowymi stawkami (zobacz szczegóły).

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składka zdrowotna na 2018 rok
  Półroczne zwolnienie z ZUS uchwalone przez Sejm
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?