Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Od kiedy dobrowolne składki ZUS? Rzecznik MŚP przedstawił założenia do ustawy.

 

16/05/2019

zus-duzy

Rzecznik Przedsiębiorców przedstawił założenia do projektu ustawy zakładającej likwidację składek na ubezpieczenia społeczne. Obowiązkowa pozostałaby jedynie składka zdrowotna.

 



W zeszłym tygodniu informowaliśmy o zwołanym przez Rzecznika Przedsiębiorców posiedzeniu Rady Przedsiębiorców, w którym uczestniczyć mogła każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Tematem posiedzenia, w którym udział wzięli również przedstawiciele kilku ministerstw, był projekt zniesienia przymusu opłacania składek ZUS przez polskich przedsiębiorców.

Podczas konferencji Rzecznik Przedsiębiorców przedstawił długo wyczekiwane założenia do projektu ustawy, która miałaby wprowadzić dobrowolność w opłacaniu składek ZUS.


Zgodnie z przedstawionymi założeniami do ustawy, w nowym stanie prawnym przedsiębiorcy uzyskaliby całkowitą dobrowolność w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (czyli składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej), jak również składki na Fundusz Pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowa pozostałaby jedynie składka zdrowotna (obecnie w wysokości 342 zł).

Propozycja przedstawiona przez Rzecznika Przedsiębiorców idzie zatem jeszcze dalej niż projekt ustawy przygotowany wcześniej przez grupę posłów Kukiz'15. Ten wcześniejszy projekt pozostawiał bowiem obowiązek opłacania nie tylko składki zdrowotnej, ale również składki na Fundusz Pracy. O szczegółach tego projektu pisaliśmy tutaj.

Po wprowadzeniu przepisów w kształcie proponowanym przez Rzecznika Przedsiębiorców, polski system byłby zbliżony do tego, który obowiązuje obecnie np. w Niemczech. Propozycje zgłoszone właśnie przez Rzecznika nie likwidują bowiem składek dla przedsiębiorców jako takich, lecz wprowadzają jedynie zasadę dobrowolności w ich opłacaniu. Oznacza to, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą mogłaby samodzielnie zdecydować, czy rezygnuje z daniny na rzecz ZUS, czy też decyduje się nadal opłacać te składki na zasadzie dobrowolności.

Z badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika wynika, że w przypadku wprowadzenia dobrowolności ubezpieczeń, rezygnację z opłacania składek zadeklaruje 45% polskich przedsiębiorców. Z kolei 43% właścicieli firm mimo wszystko pozostałoby w systemie ZUS-owskim, a 11% nie wie, co by zrobiła w takiej sytuacji. Szczegółowe wyniki badania dostępne są tutaj.

Odpowiadając na wątpliwości związane z brakiem przyszłej emerytury, Rzecznik Przedsiębiorców, Adam Abramowicz podkreślał, że duża część osób, które zrezygnowałyby z ubezpieczenia w ZUS-ie, zdecydowałaby się na alternatywne ubezpieczenia, które pojawiłyby się na rynku. Co ciekawe, wśród osób które zrezygnowałyby z ZUS, aż 89% zadeklarowało chęć skorzystania z prywatnego ubezpieczenia emerytalnego, a tylko 11% nie ubezpieczyłaby się w ogóle.

Rzecznik Przedsiębiorców wskazał, że umożliwienie wyboru między ZUS a ubezpieczeniem prywatnym, w krótkim czasie doprowadziłoby do intensywnego rozwoju tego typu prywatnych ubezpieczeń emerytalnych na polskim rynku. Co ciekawe, ubezpieczenia takie istnieją już obecnie i już teraz stanowią dla wielu przedsiębiorców pokaźny dodatek do emerytury. Więcej o prywatnych ubezpieczeniach emerytalnych można przeczytać tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Abolicja ZUS. Składki z ostatnich 20 lat zostaną umorzone.
  Rzecznik Przedsiębiorców chce likwidacji obowiązkowych składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?