Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Od stycznia tylko jeden przelew do ZUS

 

24/05/2017

zus-duzy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Zamiast dotychczasowych trzech oddzielnych, zrobimy tylko jeden przelew do ZUS. Zmiany wejdą w życie już od stycznia.

 O planowanych zmianach w tym zakresie informowaliśmy już w zeszłym roku (zobacz szczegóły). Informacje te potwierdziły się w 100%. Nowelizację ustawy podpisał właśnie Prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, iż zmienione przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nakładają na ZUS obowiązek wygenerowania indywidualnych numerów rachunków bankowych dla każdego przedsiębiorcy w Polsce.

Dotychczas, wszyscy płatnicy składek przelewali daniny na rzecz ZUS na ten sam numer konta. Wiązało się to z koniecznością skrupulatnego identyfikowania takich przelewów przez ZUS, co dla przedsiębiorców oznaczało z kolei obowiązek oznaczania przelewów przypisanymi do konkretnej firmy identyfikatorami. Do końca tego roku każda polska firma otrzyma jednak swój indywidualny numer rachunku przeznaczonego do przelewów na rzecz ZUS. Jakiekolwiek pomyłki w przelewach zostaną więc całkowicie wyeliminowane.

Uproszczenie kwestii przelewów polegać będzie również na tym, iż przy płatności składek, zlikwidowany zostanie podział na odrębne fundusze. Do tej pory każda firma dokonywała co miesiąc trzech, a w niektórych przypadkach, nawet czterech oddzielnych przelewów. Oddzielnymi przelewami opłacane były bowiem składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Ten absurdalny system czterech oddzielnych przelewów do tej samej instytucji ulegnie likwidacji wraz z końcem tego roku.

Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie zobowiązania na rzecz ZUS regulowane będą jednym zbiorczym przelewem kierowanym na indywidualny rachunek płatnika. Od tej pory, to na ZUS-ie spoczywać będzie obowiązek rozdzielenia tej płatności na poszczególne fundusze.

Nowelizacja wprowadza również istotne usprawnienia w kwestii wydawania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami. Zaświadczenie takie będzie można uzyskać drogą elektroniczną i po prostu samemu wydrukować. Ustawa nakłada na wszelkie instytucje (w tym banki) obowiązek honorowania wydruków takich zaświadczeń, bez konieczności uzyskiwania papierowych dokumentów z ZUS.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS wprowadza zupełnie nowe formularze
  Obowiązkowy rachunek VAT dla każdej firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?