15/12/2015
Elektroniczne będą nie tylko zwolnienia lekarskie. Przez internet złożymy również całą dokumentację potrzebną m.in. do wypłaty zasiłku chorobowego. Zmiany odczują przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Od Nowego Roku wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z nowelizacją, zniesiony zostanie obowiązek przesyłania do ZUS dokumentów w formie papierowej. Dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą oznacza to koniec pewnej ery: wizyty na poczcie przechodzą bowiem do lamusa.
Do tej pory przedsiębiorcy wnioskujący o wypłatę zasiłku chorobowego czy też zasiłku opiekuńczego zobowiązani byli do przesyłania do ZUS kompletu dokumentów w formie papierowej. Minimalny zestaw dokumentów składał się z zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA oraz zaświadczenia ZUS Z-3b wypełnianego przez przedsiębiorcę na papierowym druku (zobacz szczegóły). W przypadku zasiłku opiekuńczego, oprócz wspomnianych wcześniej dwóch dokumentów, należało wypełnić również papierowy druk ZUS Z-15 (o szczegółach pisaliśmy tutaj).
Elektroniczne druki ZUS Z-3b oraz ZUS Z-15 zostały udostępnione przez ZUS już jakiś czas temu, jednak ich wysyłanie drogą elektroniczną nie miało większego sensu, gdyż zwolnienie lekarskie i tak należało wysłać tradycyjną pocztą w formie papierowej.
Od 1 stycznia 2016 roku sytuacja zmienia się diametralnie. Od tego dnia bowiem lekarze zobowiązani będą do wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej (szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj). Takie elektroniczne zwolnienie trafi bezpośrednio do ZUS, a przedsiębiorca zobowiązany będzie jedynie do przesłania formularza ZUS Z-3b (i ewentualnie ZUS-Z15). Oba te dokumenty będzie można wysłać w formie elektronicznej przez portal PUE, co spowoduje całkowite wyeliminowanie papieru z obiegu dokumentów pomiędzy małymi firmami a ZUS.
Co ważne, w nowym stanie prawnym przedsiębiorca nie będzie karany za opóźnienie w przesłaniu dokumentacji do ZUS.
Do tej pory bowiem osoby prowadzące działalność gospodarczą miały obowiązek przesłania zwolnienia lekarskiego wraz z dokumentacją w terminie 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia. Przekroczenie tego terminu skutkowało poważnymi sankcjami polegającymi na obniżeniu zasiłku aż o 25% (szczegóły opisywaliśmy tutaj). Sankcje te wynikały jednak z opóźnienia w przesłaniu samego zwolnienia lekarskiego, a nie dodatkowej dokumentacji.
Od stycznia za wysłanie zwolnienia w formie elektronicznej będzie odpowiadał lekarz, w związku z czym z przedsiębiorcy zdjęta zostanie odpowiedzialność za niedotrzymanie terminu wysyłki zwolnienia. Jako że ustawowy 7-dniowy termin nie dotyczy dodatkowych dokumentów (ZUS Z-3b), to będzie można wysłać je również po przekroczeniu tego terminu, bez narażania się na utratę części świadczenia.
Zobacz również: | Rejestracja firmy za granicą |
Więcej deklaracji podatkowych przez Internet | |
System informatyczny ZUS blokuje dostęp do informacji o składkach | |