Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Odliczenie składki zdrowotnej. Wrzucać w koszty czy odliczać od dochodu?

 

05/07/2022

zus-duzy

Nowe przepisy przywracają możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorca ma dwie możliwości: odliczyć składkę od dochodu lub zaliczyć ją do kosztów. Wybór metody nie jest obojętny podatkowo. Druga metoda jest bowiem znacznie bardziej korzystna od pierwszej.

 Przypomnijmy, że od 1 lipca zaczynają obowiązywać nowe przepisy podatkowe uchwalone w ramach poprawek do tzw. Polskiego Ładu.

Jedną z najważniejszych zmian dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest przywrócenie możliwości odliczania zapłaconych składek zdrowotnych.

Co istotne, nowe odliczenie nie będzie przysługiwać osobom rozliczającym się według skali podatkowej. Osoby takie skorzystają bowiem na innej zmianie, tj. na obniżeniu stawki PIT do poziomu 12% (zobacz szczegóły).


Zgodnie z nowymi przepisami, prawo do odliczenia składki zdrowotnej przysługiwać będzie zatem trzem grupom przedsiębiorców, tj:

  • ryczałtowcy - odliczą od przychodu 50% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły)
  • firmy na karcie podatkowej - odliczą od podatku 19% zapłaconych składek zdrowotnych (zobacz szczegóły)
  • firmy na podatku liniowym - w tym przypadku przedsiębiorca będzie mógł wybrać jedną z dwóch metod odliczenia.

 

Odliczenie składki zdrowotnej na podatku liniowym

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, obowiązuje limit odliczenia w kwocie 8700 zł. Oznacza to, że odliczeniu podlegać będzie maksymalnie kwota 8700 zł, a zapłacone składki zdrowotne powyżej tego limitu nie będą podlegać odliczeniu.

AKTUALIZACJA (03.01.2023): Limit odliczenia na rok 2023 został podwyższony. (zobacz szczegóły).

Do momentu wykorzystania wspomnianego limitu, przedsiębiorca na podatku liniowym będzie mógł zastosować jedną z dwóch metod odliczenia, tj.:

  • odliczenie kwoty zapłaconych składek zdrowotnych od dochodu lub
  • zaliczenie składek zdrowotnych do kosztów uzyskania przychodu.

Czy obie metody dają jednakowy skutek finansowy, a wybór metody jest dla przedsiębiorcy obojętny? Okazuje się, że nie.

 

Zaliczenie w koszty składki zdrowotnej daje dodatkowe korzyści

Zastosowanie pierwszej metody, tj. odliczenie składki zdrowotnej od dochodu, powoduje jedynie pomniejszenie kwoty podatku dochodowego do zapłaty. Można powiedzieć, że przedsiębiorca odzyskuje w ten sposób 19% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych.

Z kolei druga metoda, polegająca na zaliczeniu składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu, niesie ze sobą dodatkową korzyść. Oprócz bowiem pomniejszenia podstawy opodatkowania, powoduje również obniżenie kwoty samego dochodu. A to właśnie dochód jest podstawą, od której nalicza się składkę zdrowotną na kolejny miesiąc

Zaliczenie składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu powoduje więc obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej, a w konsekwencji również obniżenie wysokości samej składki zdrowotnej.

W przypadku osób rozliczających się podatkiem liniowym, składka zdrowotna naliczana jest w wysokości odpowiadającej 4,9% dochodu. Wrzucenie składki zdrowotnej w koszty - i co za tym idzie obniżenie dochodu - przyniesie więc dodatkową korzyść podatkową w kwocie 4,9% wartości składki zdrowotnej. Łącznie, przy zastosowaniu tej metody, przedsiębiorca "odzyska" 19% + 4,9% czyli 23,9% zapłaconych wcześniej składek zdrowotnych.

Nowe przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu 2.0. nie przewidują żadnych wyłączeń w tym względzie. Oznacza to, że kolejna składka zdrowotna może być liczona od dochodu pomniejszonego o poprzednią składkę zdrowotną. Stanowisko takie potwierdzone zostało już oficjalnie przez Ministerstwo Finansów.

Co istotne, istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto zaliczać składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu (zamiast odliczać ją od dochodu). Kwestię tę poruszaliśmy już wcześniej na przykładzie pozostałych składek ZUS. Szczegóły dostępne są w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Przedsiębiorca kupi paliwo 10% taniej
  Nowe składki ZUS na 2023 rok
  Kiedy nie trzeba płacić składki zdrowotnej?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?