Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Okres wyczekiwania na zasiłek w ZUS wydłuży się trzykrotnie

 

20/11/2019

zus-duzy

Rząd zapowiada zmiany w zasiłkach chorobowych. Tzw. okres wyczekiwania, czyli okres bez prawa do zasiłku ma ulec wydłużeniu z obecnych 30 do 90 dni, a w przypadku działalności gospodarczej - z 90 dni do aż 180 dni. Takie same okresy wyczekiwania zostaną wprowadzone w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i zasiłku macierzyńskiego.

 



Przypomnijmy, że tzw. okres wyczekiwania to ustalony ustawowo okres, w którym osobie ubezpieczonej w ZUS nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Jest to zatem okres, w którym opłacamy już składkę chorobową, ale w trakcie którego nie uzyskujemy jeszcze prawa do zasiłku. W obecnym stanie prawnym, okres wyczekiwania wynosi:

  • 30 dni dla osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (np. osoby zatrudnione na umowy o pracę),
  • 90 dni dla osób opłacających składkę chorobową dobrowolnie (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą).


Co to oznacza w praktyce? W przypadku osoby zatrudnionej na etacie, oznacza to, że skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego w ciągu 30 pierwszych dni od dnia zatrudnienia, wyklucza możliwość uzyskania zasiłku chorobowego.

Podobnie jest w przypadku działalności gospodarczej. Osoba, która założyła firmę i zaczęła opłacać składkę chorobową, może liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego dopiero po 90 dniach nieprzerwanego prowadzenia działalności.

Wiedza na temat obowiązującego okresu wyczekiwania jest szczególnie istotna w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym przypadku bowiem okres wyczekiwania może zaistnieć nie tylko na początku prowadzenia działalności, ale również w jej trakcie. W jaki sposób?

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest terminowe opłacanie składki chorobowej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają tę składkę (jak również wszystkie pozostałe składki ZUS) samodzielnie, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. Przepisy skonstruowane są jednak w taki sposób, że jakiekolwiek opóźnienie w płatności składki chorobowej powoduje utratę prawa do zasiłku i konieczność kolejnego "wyczekiwania" na zasiłek przez okres kolejnych 90 dni.

Wystarczy zatem 1-dniowe opóźnienie w płatności składek ZUS, aby utracić prawo do zasiłku chorobowego na okres kolejnych 3 miesięcy. Szczegółowo o tym problemie oraz o tym, w jaki sposób można odzyskać prawo do zasiłku, pisaliśmy w tym artykule.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przepisy dotyczące okresu wyczekiwania zostaną w najbliższym czasie jeszcze bardziej zaostrzone. Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską udzieloną przez Ministerstwo Finansów, rząd planuje znacznie wydłużyć okresy wyczekiwania:

  • w przypadku osób zatrudnionych na etacie - z 30 dni do 90 dni
  • a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą - z 90 dni do 180 dni.

Takie zaostrzenie przepisów spowoduje więc, że nawet minimalne opóźnienie w płatności składek może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego na kolejne pół roku. Aby uzyskać ponowne prawo do świadczeń chorobowych, przedsiębiorca będzie musiał zacząć od nowa opłacać składkę chorobową i dopiero po sześciu pełnych miesiącach ponownego jej opłacania, uzyska ponowne prawo do świadczeń chorobowych.

Co więcej, z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów wynika, iż identyczne okresy wyczekiwania zostaną wprowadzone również w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku macierzyńskiego.

Przypomnijmy, że do tej pory, w odniesieniu do zasiłków opiekuńczego i macierzyńskiego nie obowiązywały żadne okresy wyczekiwania. Oznaczało, to że zasiłek macierzyński przysługiwał nawet wówczas, gdy kobieta zaczynała korzystać z urlopu macierzyńskiego już w pierwszym miesiącu prowadzenia firmy. Podobnie było w przypadku zasiłku opiekuńczego, który przysługiwał niezależnie od tego, w jakim okresie przedsiębiorca sprawował opiekę nad dzieckiem.

Po zapowiedzianej właśnie zmianie przepisów, zasiłek opiekuńczy i zasiłek macierzyński podlegać będą jednak identycznym okresom wyczekiwania, jak zasiłek chorobowy, tj. 90 i 180 dni. Więcej informacji na temat okresów wyczekiwania można znaleźć pod tym adresem. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Ulga na start czyli zwolnienie z ZUS
  Przywrócenie terminu opłacania składki chorobowej
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?