Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podwyżki dla urzędników ZUS. Dostaną dodatkowe 121 mln zł.

 

12/01/2016

zus-duzy

Przedsiębiorcom rosną składki, a urzędnikom... pensje. W 2016 roku nowe firmy zapłacą daninę na rzecz ZUS większą o 5,7%. W tym samym czasie urzędnicy ZUS otrzymają podwyżki o... 5,7%.

 Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że ZUS po raz kolejny wypłacił swoim pracownikom gigantyczne premie w łącznej wysokości 210 mln zł (szczegóły tutaj). Na jednego pracownika przypadało wówczas średnio ok. 4500 zł samej tylko dodatkowej premii. Teraz okazuje się, że to dopiero preludium.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatrudnia obecnie 46 499 urzędników. Na łączne wynagrodzenia tej całkiem pokaźnej armii wydaliśmy w 2015 roku aż 2 miliardy 117 milionów złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, iż w 2016 roku urzędnicy ZUS dostaną znacznie więcej.

Jak podaje SE, informacje w tej sprawie przedstawił właśnie wiceprezes ZUS na posiedzeniu Sejmowej Komisji Pracy i Polityki Społecznej. Ujawnił on, iż w 2016 roku:

"Wynagrodzenia osobowe będą o 5,7 proc. wyższe niż w 2015 roku"

Oznacza to, że w roku 2016 pracownicy ZUS otrzymają łącznie o 121 mln zł więcej. W przeliczeniu na jednego pracownika oznacza to podwyżkę średnio o... 216 zł miesięcznie.

Pracownicy sektora prywatnego z całą pewnością nie mają co liczyć na podwyżki w takiej skali. Przypomnijmy, iż inflacja w roku 2015 była... ujemna. Ceny w ciągu ostatniego roku spadły o ok. 0,5%. Skąd więc w ZUS-ie podwyżki wynagrodzeń aż o 5,7%?

Warto zauważyć, że dokładnie o tę samą wartość wzrosną w tym roku... składki ZUS płacone przez nowych przedsiębiorców. Dokładnie o 5,7% więcej będą musieli oddać ZUS-owi mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę krócej niż 2 lata. Przypadkowa korelacja? Czy w pełni zamierzony, samofinansujący się mechanizm biurokratycznego lewiatana? 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  ZUS wydał nielegalnie 50 mln zł
  ZUS kupuje służbowe limuzyny. Warunek: wymagany napęd 4x4
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?