Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polacy chcą likwidacji ZUS bardziej niż likwidacji OFE

 

04/06/2013

zus

Rząd zapowiada unicestwienie OFE. Tymczasem większość Polaków oczekuje od państwa zgoła innego ruchu - likwidacji państwowego molocha pod nazwą ZUS.

 Przez Polskę przelewa się fala dyskusji nad przyszłością systemu emerytalnego. Dyskusja ta wydaje się jednak być czysto teoretyczna, gdyż rząd najwyraźniej już dawno zdecydował o kontynuowaniu procesu unicestwiania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dwa lata temu rząd obciął składkę przekazywaną do OFE z 7,3% do obecnych 2,3%. Dziś robi wszystko, aby całkowicie zmarginalizować działalność OFE a pieniądze tam zgromadzone przekazać do ZUS.

Co na ten temat sądzą Polacy? Postanowiliśmy sprawdzić jak do planów przeniesienia pieniędzy z OFE do ZUS odnoszą się sami zainteresowani, czyli Ci, którzy swoimi składkami finansują ten system. W sondzie, w której wzięło udział prawie 3 tys. osób zadaliśmy pytanie: "Czy jesteś za likwidacją OFE?". Wyniki sondy przedstawia poniższy wykres.

sonda-likwidacja-ofe-zus-2

Warto podkreślić, iż jedynie 3,8% Polaków chciałoby pozostawienia zarówno OFE, jak i ZUS, a więc pozostawienia systemu emerytalnego w takim kształcie, w jakim funkcjonuje on obecnie. Pozostałe 96,2% respondentów oczekuje zmian w systemie emerytalnym, jednak oczekiwania co do zakresu tych zmian są drastycznie różne.

Największą grupę stanowią zwolennicy likwidacji obu instytucji, a więc likwidacji OFE przy jednoczesnej likwidacji ZUS. Za opcją "zrównania z ziemią" obu filarów obecnego systemu opowiedziało się aż 43,2% respondentów.

Nieco mniejszą grupę (34,8%) stanowią zwolennicy opcji mniej radykalnej. Polegałaby ona na likwidacji samego ZUS, przy jednoczesnym pozostawieniu OFE.

Zauważmy, że dwie najliczniejsze opcje, stanowiące łącznie aż 78% populacji opowiadają się za likwidacją ZUS.

Jedynie 22% Polaków chciało by pozostawienia ZUS. Nie jest to jednak grupa jednorodna. Znajdują się wśród nich zarówno wspomniani wcześniej zwolennicy pozostawienia obu instytucji (3,8%), jak i Ci, którzy chcieliby pozostawić ZUS, ale jednocześnie zlikwidować OFE (18,2%).

Ta druga grupa, domagająca się likwidacji OFE, dzieli się pod kątem pomysłu na to, co zrobić z pieniędzmi "uwolnionymi" w wyniku likwidacji OFE.

I tak, 10,4% respondentów opowiada się za likwidacją OFE, ale pod warunkiem, że środki tam zgromadzone zostaną oddane ubezpieczonym. Ostatnią grupę stanowią zaś Ci, którzy podzielają pomysł rządu. Jedynie 7,8% respondentów opowiedziało się za likwidacją OFE i przeniesieniem środków tam zgromadzonych do ZUS. 

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Zniknęło 8 mld zł z kont emerytalnych w ZUS
  Sąd Najwyższy: Składki ZUS nie są naszą własnością
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?