Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład 2.0. Rząd zapowiada kolejne zmiany w podatkach.

 

24/02/2022

zus-duzy

Będą kolejne zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. Prezydent zażądał całkowitej przebudowy uchwalonych przepisów, a Jarosław Kaczyński zapowiada "radykalną naprawę" Polskiego Ładu. Jakie zmiany czekają polskich przedsiębiorców w najbliższym czasie?

 



Przypomnijmy, że nowe przepisy podatkowe uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu weszły w życie już 1 stycznia tego roku. Część zmian, w tym m.in. przepisy dotyczące nowej składki zdrowotnej zaczęły zaś obowiązywać od lutego (zobacz szczegóły).

Wejście w życie nowych przepisów nie oznacza jednak końca zmian. Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, Sejm uchwalił już pierwszą nowelizację Polskiego Ładu, która zmieniła m.in. sposób obliczania dochodu na potrzeby składki zdrowotnej (zobacz szczegóły).

Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec korygowania przepisów Polskiego Ładu.


Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, w którym udział wziął m.in. Prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele strony przedsiębiorców przedstawili swoje uwagi i zastrzeżenia dotyczące wprowadzanych zmian podatkowych. Podczas posiedzenia Prezydent zażądał od ministerstwa finansów przedstawienia kompleksowego pakietu zmian w Polskim Ładzie oraz zapowiedział monitorowanie przebiegu prac w resorcie.

Podczas tego samego posiedzenia, zamiar dokonania zmian w ustawach podatkowych potwierdził wiceminister finansów Artur Soboń, który ujawnił, że resort zbiera obecnie wszystkie opinie i pracuje nad całościowym projektem zmian przepisów dotyczących Polskiego Ładu.

Do sprawy Polskiego Ładu nieoczekiwanie odniósł się również Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej negatywnie ocenił wdrożone przepisy i zapowiedział zdecydowane działania naprawcze:

"Nie dziwię się, że pojawiła się krytyka (...), bo tu mamy do czynienia z czymś, co trzeba naprawić i co jest bolesne. Stało się coś więcej niż niewłaściwego. (...) Na pewno jest tu potrzebna radykalna naprawa."

O jakie zmiany może chodzić? Rąbka tajemnicy uchylił rzecznik rządu Piotr Müller, który podczas konferencji prasowej ujawnił, iż:

"Pracujemy nad pewnymi zmianami w systemie podatkowym. (...) Jeżeli chodzi o wybór formy opodatkowania, to obowiązują aktualne przepisy. Nie wykluczam, że jakieś modyfikacje, ale korzystne, pojawią się w ciągu roku."

Po wypowiedzi rzecznika rządu pojawiły się sugestie, iż zapowiadane zmiany mogą dotyczyć właśnie kwestii związanych ze zmianą formy opodatkowania, a konkretnie postulatu przedstawionego niedawno przez Business Centre Club. Komisja Podatkowa BCC zwróciła się bowiem do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o umożliwienie wstecznej zmiany formy opodatkowania, już po zakończeniu 2022 roku.

Przypomnijmy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą miały czas na zmianę formy opodatkowania w terminie do 21 lutego. Szczegółowo na temat zmiany formy opodatkowania pisaliśmy tutaj.

Jak wskazują eksperci BCC, w tym roku wybór formy opodatkowania obarczony był jednak dużą niepewnością związaną z gwałtownie zmieniającymi się przepisami, niestabilnym otoczeniem oraz niedostatecznymi informacjami na temat nadchodzących zmian.

W tej sytuacji zachodzi zatem poważne ryzyko, iż wielu przedsiębiorców mogło, pod wpływem presji czasu, podjąć niewłaściwą decyzję odnośnie formy opodatkowania. Decyzję, której w obecnym stanie prawnym, nie da się już cofnąć. Stąd postulat BCC skierowany do Premiera, aby umożliwić przedsiębiorcom wybór formy opodatkowania wstecznie, tj. już po zakończeniu 2022 roku.

O tym, czy rzeczywiście takie przepisy wejdą w życie oraz jakie decyzje zostaną podjęte w ministerstwie finansów pod nowym kierownictwem, dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych kilku tygodni. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Na temat uchwalonych już zmian w Polskim Ładzie piszemy tutaj, natomiast o zasadach zmiany formy opodatkowania można przeczytać w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy w 2022 roku?
  Nowe stawki ryczałtu. Będą kolejne zmiany.
  Składka zdrowotna 2022 - Ryczałt
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?