Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład: Zwolnienie ze składki zdrowotnej

 

28/07/2022

(21/12/2021)

zus-duzy

Nowe przepisy wprowadziły zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. Kto nie musi płacić składki zdrowotnej od 2022 roku?

 Przypomnijmy, że obowiązujące od stycznia 2022 roku przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadziły radykalne zmiany w zakresie opłacania składki zdrowotnej, zarówno przez osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jedną z najważniejszych zmian było zniesienie zasady odliczalności składki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy podatnicy stracili bowiem możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. W przypadku przedsiębiorców oznacza to, że realny koszt składki zdrowotnej od Nowego Roku wzrósł nawet kilkudziesięciokrotnie.

Poprawki do Polskiego Ładu wprowadzone w lipcu 2022 roku przywróciły częściową odliczalność składki zdrowotnej, lecz sytuacja przedsiębiorców w tym zakresie jest wciąż daleko gorsza od sytuacji sprzed 2022 roku (zobacz szczegóły).


Kolejna rewolucyjna zmiana wprowadzona w 2022 roku polegała na zróżnicowaniu stawek oraz sposobów wyliczania składki zdrowotnej dla różnych rodzajów działalności gospodarczej. W nowym stanie prawnym tylko nieliczni przedsiębiorcy płacą bowiem - tak jak przed 2022 rokiem - składkę zdrowotną w ryczałtowej wysokości.

Większość jednoosobowych firm zobowiązana jest obecnie do zapłaty składki, której wysokość uzależniona jest od ich miesięcznego dochodu. Jednak i w tym przypadku obowiązują dwie różne stawki procentowe dla składki zdrowotnej, tj. 4,9% oraz 9%. O tym, ile wyniesie składka zdrowotna dla poszczególnych rodzajów działalności, piszemy w tym artykule.

 

Kto nie musi płacić składki zdrowotnej?

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka zdrowotna, co do zasady, opłacana jest od każdego źródła dochodu. Oznacza to, że osoba uzyskująca dochody z kilku różnych źródeł, zobowiązana jest do opłacania składki zdrowotnej z każdego z tych tytułów odrębnie.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 roku istniały tylko nieliczne wyjątki od tej zasady. Składki zdrowotnej z tytułu działalności gospodarczej nie musieli bowiem opłacać niektórzy emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne, po spełnieniu określonych warunków.

Osoby te nie płacą zatem składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w przypadku gdy dochody z tej działalności rozliczane są w formie karty podatkowej lub miesięczny przychód uzyskiwany w ramach działalności nie przekracza 50% kwoty najniższej emerytury. Szczegółowo na temat warunków uprawniających do zwolnienia piszemy na tej stronie.

 

Polski Ład. Kto nie płaci składki zdrowotnej od 2022 roku?

Przepisy tzw. Polskiego Ładu, które weszły w życie w styczniu 2022 roku, wprowadziły dodatkowe zwolnienie ze składki zdrowotnej.

Oprócz wyżej wymienionych przypadków, zwolnieniem ze składki zdrowotnej od 2022 roku objęta została dodatkowa grupa osób prowadzących działalność gospodarczą. Co istotne, zwolnienie w tym przypadku nie jest uzależnione od nabytych praw emerytalnych czy rentowych, ani też od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Zgodnie z nowymi przepisami, zwolnienie ze składki zdrowotnej od 2022 roku objęło także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które jednocześnie uzyskują również dochody z umowy o pracę.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej z tytułu działalności gospodarczej przysługuje w tym przypadku po spełnieniu określonych warunków, tj.:

Spełnienie powyższych warunków oznacza zaistnienie tzw. zbiegu tytułów ubezpieczeń. Osoba, która spełnia wszystkie te warunki, od 2022 roku ma prawo do opłacania składki zdrowotnej tylko z jednego tytułu, tj. z tytułu umowy o pracę. Dodatkowy tytuł, tj. prowadzona dodatkowo działalność gospodarcza, nie rodzi zatem obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Przedsiębiorca kupi paliwo 10% taniej
  Składki ZUS w 2023 roku wzrosną jeszcze bardziej
  e-Faktury będą obowiązkowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?