Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polskie emerytury? 10 lat świetlnych za Europą.

 

20/05/2014

zus

Polskie PKB stanowi 67% średniej unijnej. Tymczasem polska emerytura stanowi zaledwie 32% średniej dla państw Unii.

 



Polska goni Europę! Z takim hasłem spotykamy się coraz częściej. Dowody? Najchętniej przytaczany przez polityków dowód to ten, że polskie PKB na mieszkańca coraz bardziej zbliża się do unijnej średniej.

I rzeczywiście. Wartość polskiego PKB per capita w stosunku do średniego PKB liczonego dla wszystkich Państw Unii, wzrasta z roku na rok. W roku 2012 relacja ta wyniosła 67%. Oznacza to że PKB na mieszkańca w Polsce wynosi już 2/3 średniej wartości dla państw Unii.

Jednak podstawowe pytanie brzmi: Co z tego wynika dla przeciętnego Polaka? Wydaje się, iż właściwej odpowiedzi na to pytanie może udzielić nam wskaźnik, który pokaże, w jakiej części to magiczne PKB przekłada się na grubość portfeli Polaków, a w jakiej części jest tylko suchym parametrem pełniącym jedynie rolę słowa-wytrychu.

Skoro państwo i społeczeństwo bogaci się tym bardziej, im wyższe osiąga PKB na mieszkańca, to tym wyższe powinny być również wynagrodzenia oraz emerytury gwarantowane przez państwo. Czy tak jest w Polsce? Sprawdźmy.

W 2011 roku Parlament Europejski opublikował raport dotyczący systemów emerytalnych w krajach Unii (Pension systems in the EU - contingent liabilities and assets in the public and private sector). Dokument ten zawiera m.in. dane dotyczące wysokości emerytury minimalnej obowiązującej w różnych krajach Unii Europejskiej. Oto one:

Państwo

Emerytura minimalna

(w EUR)

 Luksemburg   1 552
 Holandia   1 066
 Irlandia     997
 Belgia     886
 Austria     784
 Szwecja     784
 Dania     731
 Niemcy     702
 Hiszpania     686
 Wielka Brytania     627
 Francja     584
 Finlandia     558
 

Państwo

Emerytura minimalna

(w EUR)

 Włochy     499
 Grecja     496
 Malta     474
 Portugalia     407
 Cypr     349
 Słowacja     296
 Słowenia     178
 Polska     172
 Estonia     128
 Węgry       99
 Czechy       89
 Rumunia       81
 Bułgaria       70

  Średnia dla całej Unii Europejskiej

532       

Emerytura minimalna obowiązująca w Polsce należy do zdecydowanie najniższych w całej Unii. Pocieszając się, możemy oczywiście stwierdzić, że za nami znalazło się jeszcze 5 krajów z emeryturą niższą niż polska. Z drugiej jednak strony należało by zauważyć, że np. Słowacy otrzymują emeryturę minimalną niemal dwukrotnie wyższą niż Polacy. Nie w tym jednak rzecz.

Okazuje się bowiem, iż średnia wartość emerytury minimalnej dla wszystkich krajów Unii wynosi aż... 532 euro. Polska emerytura minimalna (172 euro) stanowi zatem zaledwie... 32% średniej unijnej.

Jak to się ma do naszego PKB per capita, które stanowi aż 67% średniej unijnej? Produkt krajowy osiągamy na poziomie 2/3 średniej europejskiej, natomiast emerytury mamy na poziomie zaledwie 1/3 średniej unijnej.

Jeśli zatem chcemy porównywać się do Europy, porównujmy się "w pakiecie", a nie tylko pod względem wybranych, pasujących do obranej tezy, wskaźników. Pozycja gospodarcza Polski (67% średniej) nie odzwierciedla bowiem w żaden sposób zasobności portfeli polskich emerytów (32% średniej).

Porównując wartość naszego PKB do wysokości emerytur, dochodzimy zatem do wniosku, że polskie emerytury są niedowartościowane. Gdyby wartość emerytur miała odzwierciedlać poziom polskiego PKB, to emerytury minimalne w Polsce musiałyby wzrosnąć do poziomu 67% średniej unijnej. A to oznacza, że musiałyby być wyższe o 109% niż obecnie.


Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Emerytura w Polsce - krótka i niska
  Składki ZUS rosną szybciej niż emerytury
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?