Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przedsiębiorcy zapłacą wyższą składkę rentową od lutego 2012

 

zus

Nowe przepisy dotyczące podwyższonej składki rentowej zaczną obowiązywać już w lutym 2012 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy samodzielnie opłacający za siebie składki ZUS, już w marcu zapłacą składkę rentową za luty w wysokości nie 6% jak dotychczas, lecz 8% podstawy wymiaru.

 Do dnia dzisiejszego nie znamy jednak nowej podstawy wymiaru obowiązującej na rok 2012. Nie możemy zatem powiedzieć ile wyniesie rzeczywista podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców. Obecna składka rentowa na rok 2011 liczona jako 6% podstawy wymiaru wynosi 120,92 zł. Kalkulacja 8% od obecnej podstawy daje nam 161,23 zł a więc 40 zł więcej niż obecnie. To przy założeniu identycznej podstawy wymiaru jak w roku 2011, ale jak wiemy podstawa ta każdego roku rośnie. Od podwyższonej podstawy liczone będą rownież pozostałe składki. W tej sytuacji prawdopodobne wydaje się, iż łączna wysokość składek ZUS płaconych przez przedsiębiorców w roku 2012 może zbliżyć się lub nawet przekroczyć magiczną granicę 1000 zł.

Przypomnijmy, że w latach 2006-2007 składka rentowa została obniżona z 13% do 6% podstawy wymiaru. Dzięki tej obniżce, tylko w roku 2011 przedsiębiorcy oszczędzali miesięcznie 141 zł. W skali roku dawało to oszczędności rzędu 1692 zł. Wszystko jednak wskazuje na to, że ta korzystna dla przedsiębiorców tendencja została odwrócona i w przyszłości możemy być świadkami kolejnych podwyżek. W połączeniu z rosnącą podstawą wymiaru może to oznaczać, że już w niedalekiej przyszłości minimalne składki płacone przez przedsiębiorców zbliżą się do poziomu minimalnej płacy.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Składki ZUS za styczeń 2012
  Składki ZUS za luty  2012

 

 
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?