Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rząd wprowadza bon gastronomiczny

 

24/03/2021

5-zl-2-quart-big

Był już bon turystyczny i wakacje na koszt państwa. Teraz, na podobnej zasadzie, rząd zamierza wprowadzić... bon gastronomiczny. Obiad w restauracji na koszt państwa? Już wkrótce.

 



Przypomnijmy, że rządowe restrykcje wprowadzane w związku z epidemią COVID-19 w największym stopniu dotknęły m.in. branży restauracyjnej. Od kilku miesięcy bowiem lokale gastronomiczne nie mogą przyjmować gości w lokalach, a jedyną formą sprzedaży jest wydawanie posiłków na wynos.

Przedłużające się w czasie obostrzenia dla branży gastronomicznej skłoniły rząd do poszukiwania rozwiązań, w których realność jeszcze rok temu nikt by nie uwierzył. Ministerstwo Rozwoju oficjalnie poinformowało bowiem o pracach nad wdrożeniem tzw. bonu gastronomicznego. Na czym miałby on polegać?


W wywiadzie dla money.pl, wiceminister Olga Semeniuk ujawniła, że bon gastronomiczny funkcjonować będzie na podobnej zasadzie, na jakiej od kilku miesięcy działa bon turystyczny. Osoby które otrzymają bon gastronomiczny, będą mogły zrealizować go w lokalach gastronomicznych, wydając otrzymane środki na zakup posiłków.

Na dzień dzisiejszy Ministerstwo nie ujawnia szczegółów programu. Nie wiemy zatem wciąż, czy bon będzie finansował całość kosztu poniesionego w restauracji czy też dotyczył będzie finansowania części tego kosztu. Pewnym odniesieniem może być podobny program wprowadzony w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd finansował 50% wartości rachunku wystawionego przez restaurację.

Według słów wiceminister Olgi Semeniuk, bon gastronomiczny prawdopodobnie przekazywany byłby pracownikowi przez pracodawcę:

"Warianty są różne, natomiast rozmawiamy oczywiście o wariancie związanym z przekazaniem tego bonu bezpośrednio pracodawcy."

W kontekście tej informacji nie wiadomo jednak czy bon dostępny będzie jedynie dla osób zatrudnionych na etacie, czy też przysługiwałby niezależnie od zatrudnienia, czyli np. również osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze.

Według informacji podawanych przez branżowy portal HorecaBC, bon gastronomiczny prawdopodobnie dotyczyć będzie posiłków sprzedawanych na wynos. Sugerowałoby to, że bon będzie funkcjonował w okresie, w którym restauracje pozostają zamknięte dla gości.

Niewiadomą pozostaje jednak wciąż kwota bonu oraz zasady jego przyznawania. Przypomnijmy, że wartość bonu turystycznego, który ma być pierwowzorem dla bonu gastronomicznego, jest uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. Wartość bonu jest zatem wielokrotnością kwoty 500 zł. Czy podobnie będzie w przypadku bonu gastronomicznego?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo, decyzja o wprowadzeniu bonu gastronomicznego zapadnie w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wtedy też poznamy szczegóły dotyczące kwoty bonu oraz zasad jego przyznawania. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Bezzwrotne dotacje dla firm. Nowe zasady.
  Bezzwrotne dofinansowanie dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?