Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obniżka składki wypadkowej od kwietnia 2015 r.

 

10/02/2015

zus

Od kwietnia zmieniają się stawki ubezpieczenia wypadkowego. Zmiana dotyczyć będzie aż 36 grup zawodowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą niższą składkę wypadkową. Obniżka wyniesie... 3 zł.

 Stawki ubezpieczenia wypadkowego aktualizowane są przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwietniu każdego roku.

Stawki te ustalane są oddzielnie dla każdej grupy zawodowej, w oparciu o wskaźniki "wypadkowości" notowane w danym zawodzie. W ten sposób, składka wypadkowa ustalona np. dla górnictwa jest prawie 10-krotnie wyższa od składki płaconej przez pracowników branży turystycznej. Tak skalkulowane stawki obowiązują jednak jedynie tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej niż 9 osób.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych firm (zatrudniających do 9 osób), w tym osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Osoby takie płacą bowiem składkę wypadkową w stałej wysokości, niezależnej od branży, w jakiej działają. Ryczałtowa stawka dla małych firm wynosi 50% stawki maksymalnej.

Jeśli chodzi o stawkę maksymalną, to warto pamiętać, iż zawsze notowana jest ona w jednej i tej samej branży - w górnictwie. Od tej stawki zależy więc, jak wysoka będzie składka wypadkowa ustalona dla małych przedsiębiorców. Więcej na temat tego niefortunnego sposobu ustalania składki wypadkowej pisaliśmy tutaj.

Od kwietnia 2012 roku obowiązuje stawka maksymalna dla górnictwa w wysokości 3,86%. Oznacza to, że ryczałtowa stawka dla małych przedsiębiorców wynosi obecnie 1,93% (połowa stawki maksymalnej).

Od 1 kwietnia 2015 r. zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które zmienia stawki ubezpieczenia wypadkowego aż dla 36 grup zawodowych (nowe stawki dostępne są tutaj).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zmianie ulegnie również stawka maksymalna. Od kwietnia 2015 roku stawka maksymalna dla górnictwa spadnie bowiem do poziomu 3,60%. Oznacza to, że od kwietnia nastąpi również zmiana wysokości składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Małe firmy zapłacą nową składkę według stawki 1,80%.

Oznacza to, że składka wypadkowa dla małych firm z spadnie z obecnych 45,85 zł do 42,76 zł. Oznacza to spadek o 3,09 zł.

Przypomnijmy, że od stycznia 2015 r., łączne składki ZUS wzrosły o 52,91 zł do poziomu 1095,37 zł. Po zmianie składki wypadkowej od kwietnia 2015 r., łączne składki ZUS wyniosą 1092,28 zł.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Składka zdrowotna na 2015 rok
  Rząd utajnił raport o ZUS
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?