Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składka zdrowotna: Będą kolejne zmiany. Wraca składka ryczałtowa.

 

10/06/2021

zus-duzy

Rząd częściowo wycofuje się z niekorzystnych zmian w składce zdrowotnej. Niektóre firmy będą mogły nadal płacić składkę zdrowotną w stałej, ryczałtowej kwocie.

 Przypomnijmy, że w ramach ogłoszonego przez rząd Nowego Ładu, wysokość składki zdrowotnej miała ulec drastycznym zmianom. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, już od przyszłego roku całkowicie zniknąć miała składka zdrowotna płacona w stałej, ryczałtowej kwocie. Zamiast tego, wszyscy przedsiębiorcy mieli zapłacić zdrowotne według stawki 9% obliczanej od wysokości całego osiąganego dochodu. Co więcej, rząd planuje skończyć z odliczaniem składki zdrowotnej od podatku. Składka ta ma zatem stać się w całości kosztem przedsiębiorcy. Szczegółowo o zapowiadanych przez rząd zmianach, pisaliśmy na tej stronie.

Zapowiedź tak drastycznych podwyżek składki zdrowotnej wywołała liczne protesty i masowe zapowiedzi optymalizacji podatkowej, m.in. poprzez przenoszenie firm do innych krajów . Pod naciskiem opinii publicznej rząd postanowił złagodzić stanowisko i wszystko wskazuje na to, że ryczałtowa składka zostanie jednak utrzymana. Nie skorzystają z niej jednak wszyscy przedsiębiorcy.


Jak donosi DGP, Premier Mateusz Morawiecki chce utrzymania stałej składki zdrowotnej dla osób rozliczających podatek na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Osoby takie płacą podatek nie od dochodu, lecz od przychodu. Szczegółowo na temat stawek ryczałtu oraz możliwości przejścia na tę formę rozliczeń piszemy w tym artykule.

Utrzymanie w nowym systemie stałej składki zdrowotnej nie oznacza jednak, że składka ta zostanie zachowana na takim samym poziomie jak dotychczas. Naliczana będzie bowiem jako 9% od wartości 100% średniego wynagrodzenia, a nie tak jak dotychczas - od wartości 75% średniej pensji. Oznacza to, że składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrośnie o 1/3. Co istotne, rząd chce również utrzymać zmianę dotyczącą braku możliwości odliczenia składki.

Dla przykładu, obecnie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł. Z tej kwoty, przedsiębiorca może odliczyć od podatku aż 328,78 zł. Oznacza to, że realny koszt ubezpieczenia zdrowotnego dla firmy wynosi jedynie 53,03 zł. W nowym systemie, opartym na 100% średniego wynagrodzenia, firma zapłaci 509,08 zł składki zdrowotnej. Przy czym kwota ta byłaby nieodliczalna od podatku, a więc w całości stanowiłaby koszt przedsiębiorcy.

Pomimo znacznej podwyżki realnego kosztu składki zdrowotnej, dla wielu przedsiębiorców będzie to rozwiązanie i tak znacznie korzystniejsze, niż zapowiadana wcześniej składka w całości uzależniona od wysokości dochodu. Warunkiem skorzystania ze stałej składki zdrowotnej będzie jednak przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przypomnijmy, że od stycznia 2021 roku wprowadzone zostały znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku ryczałtowego. Od początku tego roku zniesione zostały bowiem liczne ograniczenia, co skutkuje tym, że z tej formy rozliczeń może już skorzystać niemal każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Co więcej, stawki podatku od przychodu zostały znacząco obniżone i obecnie dla większości działalności wahają się one w granicach 12,5%-17%. Szczegółowo na temat tej formy rozliczeń piszemy tutaj.

Jak donosi DGP, oprócz zapowiedzi dotyczącej utrzymania stałej składki zdrowotnej dla ryczałtowców, rząd zamierza dodatkowo zachęcić do przechodzenia na tę formę rozliczeń, poprzez kolejną obniżkę stawek ryczałtu. Według doniesień gazety, obecna stawka 17% ma zostać obniżona do poziomu 14%. Z kolei obecnie obowiązująca stawka 15% ma spaść do poziomu 12%. O tym, jakim firmom przysługują poszczególne stawki ryczałtu, można przeczytać w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Nowy podatek i likwidacja składek ZUS
  Koronawirus: Dotacje i świadczenia dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?