Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składka zdrowotna na przełomie roku 2021/2022. Jak nie stracić odliczenia?

 

18/11/2021

zus-duzy

Od Nowego Roku stracimy możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Co zrobić, aby nie stracić odliczenia również na przełomie roku i zaoszczędzić kilkaset złotych na składce zdrowotnej?

 Przypomnijmy, że już od Nowego Roku wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe zawarte w ramach tzw. Polskiego Ładu.

Nowe ustawy podatkowe wprowadzają wiele dotkliwych dla przedsiębiorców zmian. Jedną z najważniejszych z nich będzie zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej, która w większości przypadków uzależniona zostanie od realnego dochodu firmy. Szczegółowo na temat nowych zasad obliczania składki zdrowotnej piszemy w tym artykule.

Zmiany w sposobie naliczania składki zdrowotnej wiązać się będą z jeszcze jedną bardzo istotną modyfikacją. Od stycznia 2022 roku podatnicy stracą bowiem możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego. W praktyce oznacza to olbrzymi wzrost obciążeń fiskalnych po stronie przedsiębiorcy.


Co istotne, likwidacja odliczalności składki zdrowotnej nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że żadna składka zapłacona od tego dnia nie będzie mogła zostać uwzględniona w rozliczeniach podatkowych. I odwrotnie - wszystkie składki zapłacone przed tym dniem będą podlegały odliczeniu w oparciu o stare przepisy podatkowe.

Co zatem może zrobić przedsiębiorca, aby w okresie "przełomu" zaoszczędzić kilkaset złotych? Wystarczy przyspieszyć płatność składki zdrowotnej o kilka dni.

Przypomnijmy, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odprowadza składki ZUS, w tym również składkę zdrowotną, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca. W ten sposób składki ZUS za miesiąc listopad płatne są do 10 grudnia, a składki za miesiąc grudzień opłacamy do 10 stycznia.

Zazwyczaj przedsiębiorcy nie spieszą się z płatnością składek i odkładają wykonanie przelewu na ostatni dzień, tj. do 10. dnia miesiąca. Ze zbliżającą się składką grudniową może być jednak inaczej, a przedsiębiorcom wyjątkowo zależeć może, aby zapłacić ją nietypowo wcześniej. Dlaczego?

Składka zdrowotna za miesiąc grudzień 2021 zapłacona już w styczniu 2022 roku podlegać będzie nowym zasadom podatkowym. A to oznacza, że takiej składki nie odliczymy już nigdy od podatku.

Jeśli jednak przyspieszymy termin płatności składki grudniowej i przelew wykonamy do dnia 31 grudnia 2021 roku, to tak opłacona składka będzie mogła zostać ujęta jeszcze w rozliczeniu podatkowym za rok 2021. A to oznacza, że znaczna jej część będzie mogła zostać odliczona od podatku dochodowego za rok 2021.

Przypomnijmy, że składka zdrowotna za miesiąc grudzień 2021 wynosi 381,81 zł, z czego 328,78 zł podlega odliczeniu od podatku. Przedsiębiorca, któremu uda się wykonać przelew do ZUS jeszcze przed Nowym Rokiem, może zatem w prosty sposób zaoszczędzić aż 328 zł. O tyle bowiem mniej wyniesie go grudniowa zaliczka na PIT. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Zakaz płatności gotówką powyżej 8 tys. zł
  Składki ZUS w 2022 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?