Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS: Absurdalne kary dla firm zostaną zlikwidowane

 

19/12/2017

zus-duzy

Nieopłacenie składki na Fundusz Pracy podlega grzywnie. Zgodnie z przepisami, minimalna wysokość takiej grzywny wynosi aż... 3000 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości chce likwidacji tych absurdalnie wysokich kar dla przedsiębiorców.

 Minister Sprawiedliwości ogłosił pakiet zmian w polskim prawie. Wśród propozycji znalazły się również takie, które będą miały wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Zmienione zostaną bowiem m.in. kuriozalne przepisy zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Okazuje się bowiem, iż w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca zagrożony jest gigantycznymi karami za niedopełnienie drobnych urzędowych obowiązków. Jednym z takich punktów zapalnych są obowiązki związane z opłacaniem i ewidencjonowaniem składek na Fundusz Pracy, opisane w art.122 wspomnianej ustawy. Aktualnie obowiązujący przepis przewiduje bowiem niewspółmiernie wysokie kary m.in. za:

  • nieopłacenie składek na Fundusz Pracy
  • nieopłacenie składek w przewidzianym terminie lub
  • niezłożenie deklaracji rozliczeniowej.


W aktualnym stanie prawnym, uchybienie tym obowiązkom podlega karze grzywny nie niższej niż... 3000 zł.  Urzędnik może zatem - za samo tylko niezłożenie deklaracji -  wymierzyć karę wyższą od 3000 zł, ale nie może nałożyć kary niższej.

Zgłoszona właśnie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje zniesienie dolnej granicy grzywny grożącej za niedopełnienie obowiązków w zakresie składek na Fundusz Pracy.

W tym miejscu warto przypomnieć, że większość małych firm opłaca składkę na Fundusz Pracy w wysokości niespełna 63 zł. Minimalna kara w wysokości 3000 zł powoduje, że niewielkie spóźnienie w takiej płatności, może kosztować przedsiębiorcę konieczność uiszczenia kary stanowiącej 50-krotność samej składki. W uzasadnieniu do projektu ustawy, Minister Sprawiedliwości uznał tę karę za zbyt surową, przypominając jednocześnie, że grzywna w wysokości 3000 zł jest karą wyższą niż... grzywny orzekane za przestępstwa powszechne.

Niedorzeczność aktualnych przepisów wzmaga fakt, że za niedopełnienie identycznych obowiązków w przypadku pozostałych składek (czyli o wiele wyższych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej) żadna dolna granica kary w ogóle nie została wyznaczona. Nowelizacja ustawy zakłada więc zniesienie dolnej granicy kary również w przypadku składek na Fundusz Pracy.

O tym, kiedy w ogóle nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy, pisaliśmy tutaj.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składki ZUS za 2018 rok
  Niższe składki ZUS dla małych firm
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?