Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS w 2019 roku. Podwyżka będzie większa niż zapowiadano.

 

12/09/2018

zus-duzy

Składki ZUS dla nowych firm wzrosną więcej niż zapowiadano jeszcze kilka tygodni temu. To efekt podniesienia płacy minimalnej do poziomu wyższego niż pierwotnie planowany.

 Przypomnijmy, że wysokość preferencyjnych składek ZUS ustalana jest w oparciu o wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Szczegółowe zasady wyliczania ulgowych składek ZUS prezentowaliśmy tutaj

Płaca minimalna wzrasta co roku, jednak skala tego wzrostu może być bardzo różna. W konsekwencji tego, różna może być również skala podwyżki składek ZUS płaconych przez nowe firmy.

Przypomnijmy, że jeszcze przed wakacjami rząd ogłosił podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z obecnej kwoty 2100 zł do wartości 2220 zł w roku 2019. Oznaczało to wzrost o 5,7%. I o tyle też miały wzrosnąć składki ZUS dla nowych przedsiębiorców w 2019 roku.


Niespodziewanie jednak, w dniu wczorajszym rząd ogłosił zmianę swoich wcześniejszych planów. Zgodnie z oświadczeniem wystosowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, Rada Ministrów podjęła decyzję o większym niż planowano podwyższeniu płacy minimalnej na 2019 rok. Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie, nie jak wcześniej zakładano do poziomu 2220 zł, a do wartości aż 2250 zł. Oznacza to wzrost aż o 7,1%. O tyle też zatem wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców, płacone w pierwszym okresie prowadzenia działalności.

Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawa ta wynosi 630 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem 519,28 zł miesięcznie.

Od stycznia 2019 r. podstawa wymiaru wzrośnie do kwoty 675 zł. W związku z tym ulgowe składki ZUS wzrosną do następujących wartości:

  Składki preferencyjne od stycznia 2019 r.
 Podstawa wymiaru  675,00 zł
    Składka emerytalna  131,76 zł
    Składka rentowa    54,00 zł
    Składka chorobowa    16,54 zł
    Składka wypadkowa    11,27 zł
    Składka na Fundusz Pracy -
 Łącznie bez składki zdrowotnej 213,57 zł

Powyższe wartości nie zawierają składki zdrowotnej. Wysokość składki zdrowotnej kalkulowana jest bowiem odrębnie, a jej wartość zależy od innego wskaźnika. Wskaźnik ten zostanie opublikowany dopiero w styczniu. Biorąc jednak pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2019 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 345 zł (szczegóły tutaj).

Po uwzględnieniu nowej wartości składki zdrowotnej, łączna wartość ulgowych składek ZUS w 2019 roku wyniesie ok. 558 zł miesięcznie, czyli prawie 40 zł więcej niż obecnie.

Przypominamy również, że znana jest już także skala podwyżki standardowych składek ZUS, płaconych przez przedsiębiorców po okresie ulgi. O nowej wysokości składek pisaliśmy tutaj.

Oprócz podwyżek, w przyszłym roku czekają nas również obniżki związane z zupełnie nowym systemem naliczania składek. Od stycznia 2019 roku wejdą bowiem w życie przepisy, na podstawie których składki ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców przestaną być naliczane ryczałtem. Firmy o rocznych przychodach nie wyższych niż 63 tys. zł zapłacą obniżone składki, których wysokość zależeć będzie od wysokości osiągniętego przychodu. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Ulga na start czyli zwolnienie z ZUS
  Działalność nierejestrowana w 2018 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?