Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS za listopad 2021 płatne do 10 grudnia

 

01/12/2021

zus-duzy

W tym miesiącu po raz ostatni odliczymy od podatku składkę zdrowotną. 10 grudnia upływa termin płatności składek ZUS za listopad.

 Przypomnijmy, że składka zdrowotna zapłacona w grudniu jest ostatnią składką, którą możemy odliczyć od podatku. Zmiany podatkowe wchodzące w życie od 2022 roku wprowadzają bowiem całkowity zakaz odliczania składek zdrowotnych. Więcej na temat nadchodzących zmian piszemy tutaj.

Przedsiębiorcy mają jednak możliwość opłacenia w grudniu nie tylko składki listopadowej, ale również składki grudniowej. Wcześniejsze opłacenie składki grudniowej - w terminie do 31 grudnia - pozwoli na odliczenie również i tej składki zdrowotnej od podatku i zaoszczędzenie w ten sposób kwoty 328 zł. Szczegółowo na temat możliwości odliczenia składki zdrowotnej na przełomie roku piszemy na tej stronie.


Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS wyłącznie za siebie, zobowiązani są do zapłaty składek za miesiąc listopad, w terminie do 10 grudnia 2021 roku.

Przedsiębiorcy będący płatnikami składek również za innych ubezpieczonych, opłacają składki ZUS w terminie do 15 grudnia.

Poniższa tabela przedstawia wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Składki ZUS za listopad 2021 r., płatne do 10 grudnia 2021 r.

 

Składki pełne

Składki preferencyjne

- składka zdrowotna 381,81 zł 381,81 zł
- składka emerytalna 615,93 zł 163,97 zł
- składka rentowa 252,43 zł 67,20 zł
- składka chorobowa 77,31 zł 20,58 zł
- składka wypadkowa 52,70 zł 14,03 zł
- składka na Fundusz Pracy 77,31 zł -

Łącznie składki ZUS za miesiąc listopad wynoszą 1457,49 zł (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 1380,18 zł (bez składki chorobowej).

Łączna wysokość preferencyjnych składek ZUS za miesiąc listopad wynosi 647,59 (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 627,01 zł (bez składki chorobowej).

Przypominamy, że znana jest już skala podwyżki składek ZUS od stycznia 2022 roku. Szczegółowo na temat wyższych składek ZUS piszemy tutaj.

Od przyszłego roku większość przedsiębiorców zapłaci również znacznie wyższą składkę zdrowotną, której wysokość uzależniona będzie od dochodów firmy. Szczegółowo na temat zmian w składce zdrowotnej piszemy na tej stronie.

Przypomnijmy również, że od Nowego Roku wydłużony zostanie termin opłacania składek ZUS. Przedsiębiorcy będą mieli czas na opłacenie składek aż do 20. dnia każdego miesiąca. Szczegółowe informacje dotyczące nowego terminu rozliczania składek znajdują się tutaj.  

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Ulga da klasy średniej a działalność gospodarcza
  Zwolnienie z ZUS wciąż możliwe do uzyskania
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?