Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS za wrzesień 2020 płatne do 12 października

 

01/10/2020

zus-duzy

Przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali przedłużonego zwolnienia z ZUS, zobowiązani są do zapłaty składek do 12 października. Przypominamy aktualne wartości składek ZUS obowiązujące na ten miesiąc.

 Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa, w kwietniu tego roku uchwalone zostały przepisy, zgodnie z którymi osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres marzec - maj 2020 r. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia, pisaliśmy w tym artykule.


Ostatnim miesiącem zwolnienia był miesiąc maj. Nie oznacza to jednak, że wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek powrotu do opłacania składek ZUS. W zeszłym miesiącu uchwalone zostały bowiem przepisy wprowadzające kolejne zwolnienie ze składek ZUS, tym razem na okres od lipca do września 2020 roku. Niektórzy przedsiębiorcy, pierwsze składki ZUS zapłacą zatem dopiero w listopadzie. Co więcej, nowe zwolnienie ze składek ZUS obowiązuje z datą wsteczną, co oznacza, że zapłacone za ten okres składki zostaną przedsiębiorcom zwrócone. Szczegółowo na temat nowego zwolnienia piszemy na tej stronie.

Co istotne, przedłużone zwolnienie ze składek ZUS nie będzie przysługiwać wszystkim przedsiębiorcom. Z nowego zwolnienia skorzystają bowiem jedynie te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w określonych w ustawie branżach oraz spełnią dodatkowe warunki. O tym, jakie branże zostały zwolnione ze składek ZUS na kolejne miesiące, piszemy na tej stronie.

Osoby, które nie kwalifikują się do uzyskania nowego zwolnienia z ZUS, zobowiązane są do opłacenia w październiku składek ZUS na takich samych zasadach, jakie obowiązywały przed wybuchem epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS wyłącznie za siebie, zobowiązani są do zapłaty składek za miesiąc wrzesień, w terminie do 12 października 2020 roku (10 października wypada w sobotę).

Przedsiębiorcy będący płatnikami składek również za innych ubezpieczonych, opłacają składki ZUS w terminie do 15 października.

Poniższa tabela przedstawia wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Składki ZUS za wrzesień 2020 r., płatne do 12 października 2020 r.

 

Składki pełne

Składki preferencyjne

- składka zdrowotna 362,34 zł 362,34 zł
- składka emerytalna 612,19 zł 152,26 zł
- składka rentowa 250,90 zł 62,40 zł
- składka chorobowa 76,84 zł 19,11 zł
- składka wypadkowa 52,37 zł 13,03 zł
- składka na Fundusz Pracy 76,84 zł -

Łącznie składki ZUS za miesiąc wrzesień wynoszą 1431,48 zł (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 1354,64 zł (bez składki chorobowej).

Łączna wysokość preferencyjnych składek ZUS za miesiąc wrzesień wynosi 609,14 (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 590,03 zł (bez składki chorobowej).

Przypominamy, że znana jest już skala podwyżki składek ZUS od stycznia 2021 roku. Szczegółowo na temat wysokości nowych składek ZUS piszemy na tej stronie.

Przypomnijmy również, że przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali zwolnienia z ZUS na kolejny okres, mogą wciąż korzystać z innych form pomocy finansowej, o których piszemy tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Będą nowe bezzwrotne dotacje. Rząd uruchamia nowe środki dla firm.
  Zwolnienie ze składek. ZUS ponownie rozpatrzy wnioski.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?