Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Świadczenie postojowe: ZUS wprowadza nowy wniosek

 

27/04/2020

zus-duzy

Powtórna wypłata zasiłku postojowego odbywać się będzie w oparciu o inne formularze niż dotychczas. To skutek wprowadzenia nowych zasad przyznawania świadczenia postojowego.

 Przypomnijmy, że od 1 kwietnia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnioskować o przyznanie tzw. świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł miesięcznie.

Warunkiem uzyskania świadczenia postojowego jest wykazanie spadku przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Szczegółowo na temat warunków przyznawania zasiłku postojowego pisaliśmy w tym artykule.


Pierwotna wersja przepisów tarczy antykryzysowej zakładała, iż zasiłek postojowy będzie świadczeniem jednorazowym. Ostatecznie jednak, nowelizacja przepisów wprowadziła zasadę, zgodnie z którą świadczenie postojowe może zostać wypłacone jednemu przedsiębiorcy nawet 3-krotnie. O nowych zasadach przyznawania świadczenia pisaliśmy tutaj.

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku na okres 3 miesięcy automatycznie zrodziło wśród przedsiębiorców pytanie o to, w jaki sposób liczony będzie spadek przychodów dla celów ustalenia prawa do kolejnego świadczenia.

W nowych przepisach nie sprecyzowano bowiem, czy powtórna wypłata świadczenia postojowego uzależniona będzie od kolejnego, jeszcze większego spadku przychodów, czy też w kolejnych wnioskach, miesiącem bazowym będzie wciąż ten sam miesiąc, do którego przedsiębiorca porównywał swój przychód w pierwszym wniosku.

Do kwestii powtórnej wypłaty świadczenia postojowego odniósł się w końcu sam ZUS, który w oficjalnym komunikacie przekazał, iż osoba wnioskująca o zasiłek po raz kolejny "musi złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie".

To enigmatyczne stwierdzenie, zamiast rozwiać wątpliwości przedsiębiorców, wprowadziło jednak jeszcze większy zamęt. Co oznacza bowiem brak poprawy sytuacji materialnej? Jakimi wskaźnikami będzie on mierzony? Tego ZUS, jak dotąd, nie wyjaśnił.

Zamiast wyjaśnienia, na stronach ZUS pojawiła się za to informacja, iż osoby zainteresowane powtórnym wnioskowaniem o świadczenie postojowe, będą musiały złożyć kolejny wniosek, według nowego wzoru. Zgodnie z zapowiedzią, nowy wniosek zostanie jednak opublikowany dopiero w maju, gdyż dopiero wtedy można będzie ubiegać się o świadczenie za miesiąc kwiecień.

Wszystko wskazuje więc na to, że zasady powtórnego przyznawania świadczenia postojowego poznamy w szczegółach dopiero po opublikowaniu nowego wzoru wniosku. To z kolei, ze względu na układ kalendarza, nastąpić może nie wcześniej niż 4 maja.  

AKTUALIZACJA (11.05.2020): Znamy już nowy wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Bezzwrotna pożyczka dla każdego przedsiębiorcy
  Koronawirus: Jak uzyskać dofinansowanie kosztów działalności gospodarczej?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?