Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Świadczenie postojowe ZUS wypłacać będzie jeszcze przez 3 miesiące

 

24/05/2022

zus-duzy

Jeszcze przez niecałe trzy miesiące przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania zaległych świadczeń postojowych z ZUS, po spełnieniu minimalnych wymagań. Przypominamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać nawet kilka tysięcy złotych z ZUS.

 Osoby prowadzące działalność gospodarczą jeszcze przez niecałe trzy miesiące mogą wnioskować o wypłatę podstawowego świadczenia postojowego wprowadzonego przepisami Tarczy Antykryzysowej. Każdy przedsiębiorca, który nie wykorzystał dotychczas prawa do 3-krotnego świadczenia postojowego, ma wciąż możliwość uzyskania kilku tysięcy złotych, po spełnieniu minimalnych wymagań.

Pomimo, że podstawowe świadczenie postojowe wprowadzone zostało jeszcze przepisami pierwszej Tarczy Antykryzysowej, każdy przedsiębiorca ma wciąż możliwość skorzystania z tej formy pomocy. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, o świadczenie postojowe można wnioskować nawet 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii.

Stan epidemii w Polsce został zniesiony w dniu 16 maja 2022 roku, co oznacza, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą składać wnioski o świadczenie postojowe do dnia 16 sierpnia 2022 roku.


 

Kto może otrzymać świadczenie postojowe?

Podstawowe świadczenie postojowe wypłacane jest niezależnie od branży, w której działa firma. Warunek uzyskania świadczenia jest zasadniczo tylko jeden. Świadczenie postojowe wypłacane jest każdemu przedsiębiorcy, który zanotował spadek przychodów o przynajmniej 15% względem miesiąca poprzedniego. Spadek przychodów zanotowany w maju, czerwcu czy nawet lipcu tego roku wciąż uprawniał będzie zatem do otrzymania pieniędzy z ZUS. Szczegółowe warunki uzyskania pierwszego świadczenia postojowego opisane są tutaj.

Wysokość jednego zasiłku postojowego wynosi 2080 zł. Podstawowe świadczenie postojowe przedsiębiorca może uzyskać 3-krotnie. Łącznie, każdy przedsiębiorca może więc otrzymać z ZUS kwotę ponad 6 tys. zł.

Nieco inaczej kwota ta jest kalkulowana w przypadku osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej. W tym przypadku bowiem zasiłek wynosi 1300 zł. W przypadku tych osób nie musi być jednak spełnione kryterium dotyczące spadku przychodów (zobacz szczegóły).

Kwota wypłaconego zasiłku postojowego jest kwotą netto, a więc nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.

Wypłata drugiego i trzeciego świadczenia postojowego nie jest uzależniona od dalszych spadków przychodu, lecz jedynie od utrzymania przychodu na "spadkowym" poziomie. Drugi i trzeci zasiłek postojowy możliwy jest zatem do uzyskania po złożeniu oświadczenia, iż sytuacja materialna przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nie uległa poprawie. W praktyce oznacza to, że przychód przedsiębiorcy musi utrzymywać się na poziomie nie wyższym, niż ten uzyskany po zanotowaniu 15% spadku. Szczegółowo na temat warunków uzyskania kolejnych świadczeń postojowych piszemy w tym artykule.

Co istotne, pierwsze trzy świadczenia postojowe przysługują wszystkim przedsiębiorcom, którzy zanotowali spadek przychodów na poziomie 15%. Wypłata świadczenia w tym przypadku nie jest zatem uzależniona od branży, w której przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą.

 

Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Zasiłek postojowy wypłacany jest przez ZUS. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy PUE.

Aby uzyskać pierwsze świadczenie postojowe należy przesłać do ZUS wniosek RSP-D (wniosek dostępny jest tutaj).

W celu uzyskania drugiego i trzeciego świadczenia postojowego, należy złożyć wniosek RSP-DK (wniosek dostępny jest tutaj).

O tym, na jakich zasadach przyznawane są kolejne świadczenia postojowe, piszemy szczegółowo na tej stronie.

W związku ze zniesieniem stanu epidemii, wnioski o świadczenie postojowe mogą być składane jedynie do dnia 16 sierpnia 2022 roku. Termin ten dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6, RSP-SK.

 

Możliwość uzyskania czwartego i kolejnych świadczeń

Pierwsze trzy świadczenia postojowe przysługują wszystkim przedsiębiorcom, którzy zanotowali spadek przychodów na poziomie 15%. Wypłata świadczenia w tym przypadku nie jest zatem uzależniona od branży, w której przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą.

Kolejne wersje Tarczy Antykryzysowej wprowadziły jednak możliwość uzyskania kolejnych świadczeń. Tzw. dodatkowe świadczenie postojowe wypłacane jest przez okres kolejnych trzech, a nawet czterech miesięcy, nawet wówczas gdy przedsiębiorca już w przeszłości 3-krotnie pobrał podstawowe świadczenie postojowe.

Wypłata dodatkowych świadczeń postojowych uzależniona jest jednak od branży, w której przedsiębiorca prowadzi działalność. Spełnione muszą być również dodatkowe warunki dotyczące spadku przychodów. Szczegółowo na temat tych warunków oraz branż uprawnionych do dodatkowych świadczeń postojowych, piszemy na tej stronie.

W przypadku dodatkowych świadczeń postojowych, termin na złożenie wniosku do ZUS jest nieco krótszy. Wnioski o ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7) będą bowiem przyjmowane przez ZUS do dnia 23 lipca 2022 roku. Szczegółowo na temat dodatkowych świadczeń postojowych piszemy na tej stronie.  

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać pomoc finansową dla firmy?
  Bezzwrotne dopłaty do kredytów już w 2022 roku
  Kiedy nie trzeba płacić składki zdrowotnej?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?