Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tak się bawi ZUS. Za nasze pieniądze.

 

29/10/2012

zus

Marzysz o wakacjach? Zatrudnij się w ZUS. Tylko w ostatnich kilku miesiącach ZUS wydał ponad milion złotych na wojaże i rozrywki dla swoich pracowników.

 Każda praca bywa stresująca. I każdy marzy o odpoczynku. O ile jednak zwykli śmiertelnicy na ewentualne rozrywki muszą samodzielnie odłożyć z zarobionych przez siebie pieniędzy, o tyle pracownicy ZUS mają zagwarantowane pewne luksusy w pakiecie - wynikające z samego faktu przynależności do urzędniczej kasty.

Przed wakacjami, oddział ZUS w Biłgoraju ogłosił przetarg na zorganizowanie wycieczki do Rzymu. Pięciodniowa wycieczka miała zostać zorganizowana dla 66 pracowników ZUS. Pracodawca nie byle jaki, więc i wymagania co do wojaży też nie byle jakie. Biuro podróży zobowiązane zostało do zapewnienia transportu samolotem w obie strony, pełnego wyżywienia i zakwaterowania w klimatyzowanych pokojach. W ramach pogłębiania wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych, ponad sześćdziesięciu pracownikom ZUS zapewniono zwiedzanie z pilotem największych atrakcji Rzymu, takich jak:

 • Panteon,
 • Koloseum,
 • Bazylika św. Jana na Lateranie,
 • Bazylika Santa Maria Maggiore,
 • Bazylika Santa Pietro In Vincelo,
 • Plac Św. Piotra,
 • Bazylika Św. Piotra,
 • Groby Papieskie,
 • Kaplica Sykstyńska,
 • Forum Romanum,
 • Palatynum,
 • Kapitol.

Nie wymieniamy wszystkich tych obiektów bez powodu. Każda osoba ubezpieczona w ZUS powinna bowiem wiedzieć w jak szlachetny sposób, płacąc terminowo składki, przyczynia się do poszerzania horyzontów pracowników ZUS. Rewelacyjny pomysł szefostwa ZUS na spożytkowanie naszych składek, przyczynił się bowiem do tego, iż nasi urzędnicy po powrocie do Polski byli jeszcze bardziej uprzejmi, jeszcze bardziej kompetentni i jeszcze bardziej potrzebni.

Niestety, rzymska wycieczka nie stanowi odosobnionego przypadku wydawania naszych pieniędzy na zapewnienie rozrywki pracownikom ZUS. Tylko w ostatnich kilku miesiącach, ZUS wydał na podobne imprezy ponad milion złotych. Oto niektóre z nich:

XXVI Rajd Pieszy Pracowników ZUS "Bieszczady 2012" Koszt: 80 872 zł
Ogólnopolski Plener Fotografowania Pracowników ZUS Koszt: 28 692 zł
Obóz narciarski w Zieleńcu Koszt: 41 000 zł
Wycieczka do Wilna Koszt: 33 904 zł
Ogólnopolski Rajd Górski w Beskidzie Śląskim i Żywieckim Koszt: 68 454 zł
Zlot pracowników ZUS w Częstochowie Koszt: 300 000 zł
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik Koszt: 14 608 zł
Ogólnopolski Rajd Nordic Walking Koszt: 20 010 zł
XXVII Ogólnopolski Rajd Świętokrzyski Koszt: 20 800 zł
Impreza "Śladami pierwszych Piastów" Koszt: 18 280 zł
Zwiedzanie Warszawy Koszt: 33 544 zł
XXVIII Jurajski Rajd Pieszy Pracowników ZUS Koszt: 33 886 zł
ZUS w Grodzie Bachusa Koszt: 31 299 zł
XI Ogólnopolska Impreza Turystyczna "Szlakiem zamków krzyżackich" Koszt: 28 761 zł

To tylko wybrane atrakcje turystyczne serwowane przez ZUS w tym roku. Działalność socjalna ZUS nie sprowadza się jednak do samej tylko turystyki. Niewiele osób wie, iż w siedzibach ZUS można również porządnie zjeść. Oto bowiem w zeszłym miesiącu oddział ZUS w Kielcach rozstrzygnął przetarg na "świadczenie usług gastronomicznych". Firma cateringowa, która wygrała przetarg, zobowiązana jest do zapewnienia serwisu kawowego (kawa i herbata), jak również śniadań, drugich śniadań, poczęstunków, obiadów i kolacji do obiektu ZUS (porządna uczta w porządnum pałacu: zobacz zdjęcia siedziby ZUS w Kielcach). Zgodnie ze zwycięską ofertą, dzienny koszt wyżywienia jednego pracownika ZUS opiewa na kwotę 43,60 zł. Do tego dochodzi koszt herbaty (1,50 zł za sztukę) oraz koszt kawy (1,50 zł za sztukę). Nie wiadomo na ile opiewa łączna kwota umowy. Wiemy jednak, że przetarg ogłoszony był w trybie postępowania dla wartości powyżej 130 tys. EUR. Ucztowanie w jednym tylko oddziale ZUS kosztować więc będzie minimum 540 tys. zł. 

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Na co ZUS trwoni nasze pieniądze?
  ZUS kupuje 2,5 miliona litrów paliwa
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?