21/10/2013
Nowe przepisy wprowadzają zmiany w zakresie ustalania maksymalnej wysokości składki chorobowej. Od 1 stycznia wartość ta ustalana będzie tylko raz do roku.
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza zmiany w sposobie ustalania podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Przypomnijmy, iż dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby wykonujące umowę zlecenia oraz
- osoby wykonujące pracę nakładczą.
Do tej pory, maksymalna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe tych osób, zmieniana była cztery razy w roku. Maksymalna podstawa wymiaru stanowiła bowiem 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Co kwartał zatem wartość ta ustalana była od nowa.
Od 2014 roku podstawa ta ustalana będzie raz do roku i wynosić będzie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Prognozowane przeciętne wynagrodzenie na kolejny rok jest oficjalnie podawane dopiero w grudniu w treści rozporządzenia wydawanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wartość tego prognozowanego wynagrodzenia znamy jednak już dziś dzięki projektowi ustawy budżetowej na rok 2014. Wartość uchwalona w ustawie budżetowej jest bowiem "przepisywana" do późniejszego rozporządzenia. Prognozowane przeciętne wynagrodzenie na rok 2014 zostało przyjęte na poziomie 3746 zł.
Maksymalna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe wyniesie więc:
250% * 3746 = 9 365 zł
Taka maksymalna podstawa wymiaru obowiązywać będzie na każdy miesiąc 2014 roku.
Kto powinien pamiętać o powyższych zmianach? Wszystkie osoby zainteresowane płaceniem jak najwyższych składek chorobowych. Czy takie osoby w ogóle istnieją? Tak. Chodzi w szczególności o osoby zainteresowane podwyższeniem świadczeń, głównie z tytułu zasiłku macierzyńskiego. O tym, w jaki sposób można to świadczenie wielokrotnie podwyższyć, pisaliśmy w tym artykule.
|
Zobacz również: | Jak uniknąć ZUS? |
Składka chorobowa opłacona po terminie | |
Zasiłek chorobowy a działalność gospodarcza | |