Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Urlop ojcowski na nowych zasadach

 

14/02/2023

zus-duzy

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca który zostanie ojcem, będzie miał mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego - a co za tym idzie - na skorzystanie z prawa do obniżenia składek ZUS.

 W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu Pracy. Znowelizowane przepisy wprowadzają nowe formy urlopów oraz modyfikują zasady, na jakich funkcjonowały dotychczasowe urlopy. Przyjęte właśnie zmiany wpłyną m.in. na zasady korzystania z urlopu ojcowskiego, w tym również przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Przypomnijmy, że urlop ojcowski przysługuje każdemu mężczyźnie, który został ojcem. Urlop ojcowski przysługuje zarówno pracownikom, jak i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W tym drugim przypadku skorzystanie z urlopu ojcowskiego umożliwia jednak nie tylko uzyskanie zasiłku za okres urlopu, lecz również daje możliwość znacznego obniżenia składek ZUS. Więcej na temat możliwości obniżenia składek pisaliśmy w tym artykule.


Urlop ojcowski udzielany jest w wymiarze 14 dni. Za ten okres przedsiębiorca otrzymuje świadczenie z ZUS w kwocie 1675 zł. Dodatkowo, za okres korzystania z urlopu, przedsiębiorca ma również możliwość obniżenia składek ZUS o kwotę ok. 662 zł (zobacz szczegóły).

Znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy wprowadzają jednak istotne zmiany w zasadach korzystania z urlopu ojcowskiego. Najważniejszą z nich jest skrócenie okresu po urodzeniu dziecka, w jakim przedsiębiorca może skorzystać z urlopu. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, prawo do wykorzystania urlopu ojcowskiego można było zrealizować w ciągu 24 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Nowe przepisy skracają ten okres do zaledwie 12 miesięcy.

Skrócenie okresu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego dotyczyć będzie jednak tylko tych mężczyzn, którzy zostaną ojcami po wejściu w życie nowych przepisów. Jeśli dziecko urodziło się przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów, przedsiębiorcę obowiązywać będą wciąż stare przepisy, a co za tym idzie, z urlopu będzie mógł on skorzystać w ciągu 2 lat.

Kolejna zmiana dotyczy czasu na złożenie wniosku o urlop ojcowski. Dotychczasowe przepisy umożliwiały bowiem złożenie wniosku nawet na jeden dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu. W nowym stanie prawnym, okres ten zostanie wydłużony. Mężczyzna zainteresowany urlopem ojcowskim, będzie bowiem zobligowany do złożenia wniosku przynajmniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

O tym, jak uzyskać świadczenie z ZUS za okres urlopu ojcowskiego oraz jakie dokumenty złożyć w celu obniżenia składek ZUS, piszemy szczegółowo w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Dopłaty do paliwa w 2023 roku
  Nowe deklaracje ZUS w 2023 roku
  Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?