Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W oddziałach ZUS powstają pokoje hotelowe dla urzędników

 

17/10/2013

zus

Zapewne niewielu Polaków ubezpieczonych w ZUS zdaje sobie sprawę z faktu, iż w wielu oddziałach ZUS na terenie całej Polski znajdują się... pokoje hotelowe do dyspozycji urzędników.

 Luksusowe limuzyny, zagraniczne wycieczki dla pracowników a nawet... sauna w biurze dyrektora ZUS. Do tego wszystkiego zdążyliśmy się już w ciągu ostatnich lat przyzwyczaić.

Ilu z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż odwiedzając marmurowe gmachy ZUS, przekraczamy jednocześnie progi bezpłatnych hoteli dla urzędników? Tak, to nie pomyłka. Na terenie wielu oddziałów ZUS znajdują się bowiem pokoje gościnne... z łóżkami.

ZUS nie chwali się tym faktem. I nic dziwnego. Informacją taką wywołałby zapewne wściekłość milionów Polaków oddających pod przymusem lwią część swoich pensji na rzecz ZUS. Bezpośrednich informacji na ten temat próżno szukać na stronach ZUS, w oficjalnych biuletynach i informatorach czy też w bezpośredniej rozmowie z urzędnikiem ZUS.

Skąd zatem wiemy o hotelowych zachciankach urzędników? ZUS nie chce informować, ale czasem zostaje do tego zmuszony. Informacje takie można wyczytać m.in. z treści przetargów ogłaszanych przez ZUS.

I tak np. oddział ZUS w Nowym Sączu ogłosił kilka dni temu przetarg na "pranie bielizny pościelowej i ręczników wraz z prasowaniem i maglowaniem". Jak to? Bielizna pościelowa w oddziale ZUS? Czytamy zatem dalej i dowiadujemy się z treści przetargu, iż dotyczy on m.in.

"usług pralniczych dla potrzeb pokoi gościnnych zlokalizowanych przy ul. Sienkiewicza 67"

No dobrze. Ale może chodzi tu o zaledwie dwa pokoje? Czytamy zatem dalej i dowiadujemy się, iż tenże oddział ZUS ma do wyprania... aż 27 kompletów pościeli. Każdy z nich jest prany... 9 razy w miesiącu. Ruch w zusowskim hotelu jest zatem całkiem spory...

Dodajmy również, iż ten sam oddział ZUS w Nowym Sączu dysponuje ośrodkiem szkoleniowym w Zakopanem. Z treści tego samego przetargu możemy się dowiedzieć, iż ośrodek ten posiada 240 kg pościeli, która prana jest 11 razy w miesiącu.

Podobny przetarg ogłosił również oddział ZUS w Sosnowcu. Przetarg ten dotyczy m.in. "prania, prasowania i wymiany kompletu pościeli w pokojach gościnnych" oraz "sprzątania pokoi gościnnych". Szacunkowa wartość zamówienia (obejmującego również inne usługi sprzątania) w ciągu 2 lat wynosi 719.894,78 zł netto (bez VAT).

Z kolei w przetargu ogłoszonym przez oddział ZUS w Słupsku mówi się wprost o "powierzchni części hotelowej w Oddziale ZUS". Przetarg ten dotyczy usług sprzątania. Z jego treści dokładnie dowiadujemy się jak wygląda ta powierzchnia hotelowa. Mamy tam zatem 8 pokoi gościnnych o łącznej powierzchni 351,30 m2. Wszystkie pokoje wyposażone są w sanitariaty (8 pryszniców), meble (sofy, fotele, wersalki), sprzęt RTV (telewizory) oraz sprzęt AGD (lodówki, kuchnie elektryczne itp.).

Nieco skromniejsze potrzeby kwaterunkowe mają urzędnicy ZUS z inspektoratu w Wolsztynie. Przetarg na sprzątanie tego obiektu wymienia już tylko 3 pokoje gościnne o łącznej powierzchni 91,3 m2.

Kilkanaście pokoi gościnnych powstało również kilka lat temu przy okazji adaptacji budynku na nowy inspektorat ZUS w Świnoujściu. Z doniesień prasowych wiemy, iż całe drugie piętro budynku zostało tam zamknięte dla petentów, właśnie ze względu na umieszczenie w tym miejscu pokoi hotelowych. Przypomnijmy, iż dwa lata temu, w biurze dyrektora tego właśnie inspektoratu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odkryła... saunę. Oficjalnie, sauna ta była jedynie szafą biurową.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Luksusowe limuzyny dla urzędników ZUS
  ZUS zamawia dwie tony ciastek i 650 kg kawy
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?