10/06/2024
Prezydent podpisał ustawę o wakacjach składkowych. Ostatecznie, ustawa wejdzie w życie o miesiąc później niż zakładano. To oznacza, że pierwsze zwolnienie ze składek ZUS przysługiwać będzie firmom dopiero w styczniu 2025 roku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z ZUS w formie tzw. wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby prowadzące działalność gospodarczą, po spełnieniu szeregu warunków, będą mogły wnioskować o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku (zobacz szczegóły).
W ostatecznej wersji przepisów zabrakło, obiecanego w kampanii wyborczej, świadczenia urlopowego dla przedsiębiorców (zobacz szczegóły), a same wakacje od składek ZUS finalnie nie obejmą, jak wcześniej zapowiadano, trzech miesięcy w roku, a tylko jeden miesiąc.
Miesiąc opóźnienia. Zwolnienie dopiero w przyszłym roku.
Zgodnie z uchwalonymi przepisami, jednomiesięczne zwolnienie ze składek ZUS przysługiwać będzie jedynie tym przedsiębiorcom, którzy złożą w ZUS odpowiedni wniosek. Wniosek taki należy jednak złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia.
Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, przepisy o wakacjach składkowych miały wejść w życie już 1 października 2024 roku. W takim przypadku, składanie wniosków do ZUS byłoby możliwe już w październiku, a zwolnieniem objęty zostałby miesiąc listopad. W konsekwencji, przedsiębiorca nie musiałby uiszczać składek, które normalnie zapłaciłby w grudniu.
Niestety, sama konstrukcja przepisów, jak również przedłużający się proces legislacyjny spowodowały, że ustawa nie wejdzie w życie w październiku. Zgodnie bowiem z treścią ustawy, jej przepisy wchodzą w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia". W praktyce oznacza to, że przepisy o wakacjach składkowych wejdą w życie dopiero 1 listopada. I dopiero od tego dnia, zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wakacje składkowe.
W konsekwencji, wnioski złożone w listopadzie dotyczyć będą zwolnienia ze składek za miesiąc grudzień. To zaś oznacza, że przedsiębiorca uniknie opłaty składek dopiero w styczniu 2025 roku.
Kto nie skorzysta z wakacji składkowych?
Zgodnie z nowymi przepisami, wakacje składkowe dotyczyć będą jedynie składek na ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie nie obejmie zatem składki zdrowotnej, którą opłacać będzie trzeba w całości, za 12 pełnych miesięcy.
Co więcej, z wakacji składkowych skorzystać będą mogły jedynie te osoby prowadzące działalność gospodarczą, które osiągają roczne przychody nie wyższe niż 2 mln EUR oraz są płatnikami dla nie więcej niż 9 ubezpieczonych.
Co istotne, ze zwolnienia skorzystać będzie mógł jedynie sam przedsiębiorca. Wakacje od ZUS nie obejmą zatem osób współpracujących, ani też wynagrodzenia pracowników czy zleceniobiorców.
Zwolnienie nie będzie ponadto przysługiwało tym osobom, które w poprzednim lub bieżącym roku wykonywały działalność na rzecz byłego pracodawcy.
Kolejnym warunkiem uzależniającym możliwość skorzystania z wakacji składkowych jest konieczność zmieszczenia się w limicie pomocy de minimis. Przedsiębiorcy, który wykorzystał już ten limit, zwolnienie nie będzie bowiem przysługiwało. O tym, jakie jeszcze warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z wakacji składkowych, piszemy na tej stronie.
Warto również wspomnieć o czekającej nas podwyżce składek ZUS, które od Nowego Roku wzrosną aż o 10%. Oznacza to, że pomimo nowej ulgi, obciążenia z tytułu składek ZUS w przyszłym roku ostatecznie będą i tak wyższe niż obecnie. O tym, jak bardzo wzrosną składki ZUS po wprowadzeniu wakacji składkowych, piszemy na tej stronie.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku |
Składki ZUS: Duża podwyżka w 2025 roku | |
Nowa składka zdrowotna. Kiedy zmiany dla firm? | |