Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wakacje składkowe: Zamiast obniżki - podwyżka

 

22/05/2024

zus-duzy

Sejm uchwalił wakacje składkowe dla firm. Pomimo wprowadzenia nowej ulgi, składki ZUS w przyszłym roku nie będą niższe niż obecnie. Zapłacimy aż o 1700 zł więcej.

 Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z ZUS w formie tzw. wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby prowadzące działalność gospodarczą, po spełnieniu szeregu warunków, będą mogły wnioskować o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku (zobacz szczegóły).

W ostatecznej wersji przepisów zabrakło, obiecanego w kampanii wyborczej, świadczenia urlopowego dla przedsiębiorców (zobacz szczegóły), a same wakacje od składek ZUS finalnie nie obejmą, jak wcześniej zapowiadano, trzech miesięcy w roku, a tylko jeden miesiąc.

Nowa ulga dotyczyć będzie jedynie składek na ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie nie obejmie zatem składki zdrowotnej, którą opłacać będzie trzeba w całości, za 12 pełnych miesięcy.


Co istotne, wakacje składkowe przysługiwać będą jedynie najmniejszym firmom, po spełnieniu szeregu warunków dotyczących m.in. wielkości przychodów, zatrudnienia czy wykorzystanego już limitu pomocy de minimis. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby móc wnioskować o miesiąc ulgi w składkach ZUS, piszemy na tej stronie.

 

Ile zaoszczędzi przedsiębiorca?

Aby policzyć "oszczędności" wynikające ze zmian w obciążeniach składkami ZUS, policzmy roczną wysokość składek opłacanych przez typowego przedsiębiorcę w poszczególnych latach.

W roku 2023, miesięczna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne wraz ze składką na Fundusz Pracy wynosiła 1418,48 zł. Roczne obciążenie składkami ZUS w 2023 roku wyniosło więc:

12 x 1418,48 = 17 021,76 zł

W roku 2024 składki ZUS wzrosły o 13% i wynoszą obecnie 1600,32 zł miesięcznie. Osoby spełniające opisane w nowej ustawie warunki będą mogły jednak złożyć w ZUS wniosek o zwolnienie ze składek w jednym wybranym miesiącu.

Ustawa ma wejść w życie 1 października 2024 roku i od tego dnia przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w ZUS. W roku 2024, po uwzględnieniu jednomiesięcznego zwolnienia, roczna suma składek typowego przedsiębiorcy wyniesie zatem:

11 x 1600,32 = 17 603,52 zł

Zauważmy, że nowe składki ZUS, po uwzględnieniu miesięcznej ulgi z tytułu wakacji składkowych, są wyższe o prawie 600 zł od poprzednich składek, które ulgą objęte nie były. Oznacza to, że suma 11 składek z roku 2024 i tak jest wyższa od sumy 12 składek z roku 2023. Podwyżka składek ZUS w całości pochłonęła zatem oszczędności wynikające z wakacji składkowych.

A jak "oszczędności" te kształtować się będą w przyszłym roku? Znamy już wstępne dane dotyczące wysokości składek ZUS w roku 2025. Możemy więc już policzyć, jakimi składkami obciążeni zostaną przedsiębiorcy w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w przyszłym roku o kolejne 10% i wyniosą 1754,74 zł miesięcznie. O nadchodzącej podwyżce składek ZUS pisaliśmy w tym artykule.

Przedsiębiorca, który spełni warunki do objęcia zwolnieniem i skorzysta z wakacji składkowych w roku 2025, zapłaci 11 takich miesięcznych składek. Roczna suma składek, już po uwzględnieniu wakacji składkowych, wyniesie zatem:

11 x 1754,74 = 19 302,14 zł

W roku 2025 "obniżone" roczne składki ZUS (po uwzględnieniu ulgi składkowej), będą zatem o 1698 zł wyższe niż roczne składki w roku 2024 i aż o 2280 zł wyższe od pełnych dwunastu składek z roku 2023.

O tym, ile dokładnie wyniosą poszczególne składki ZUS w roku 2025, piszemy na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  Obowiązkowe e-Faktury dla firm
  Nowa składka zdrowotna będzie opodatkowana
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?