Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2024 roku

 

10/01/2024

zus-duzy

W 2024 roku zmianie ulegną nie tylko wysokości składek ZUS. Pojawią się również nowe obowiązki podatkowe dla firm, a stawki podatku ulegną zmianie. Z drugiej strony, pojawią się nowe zwolnienia i ulgi.

 W ciągu ostatnich miesięcy uchwalonych zostało wyjątkowo dużo nowych przepisów wpływających na funkcjonowanie małych firm. Niektóre z tych zmian weszły w życie już 1 stycznia, inne zaś zaczną obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy. Co zatem czeka przedsiębiorców w nadchodzącym roku?

 

Wyższe składki ZUS

Jak co roku, od stycznia podwyższeniu ulegają składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym roku czeka nas jednak wyjątkowo duża podwyżka. Na dzień dzisiejszy znamy już nowe wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Składki ZUS w 2024 roku wzrosną aż o 13%, a w przypadku nowych przedsiębiorców - aż o 23% (zobacz szczegóły).


 

Wyższe odliczenie składki zdrowotnej

W zeszłym roku część przedsiębiorców odzyskała prawo do częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Odliczenie to przysługuje jednak w różnym zakresie różnym firmom i zależy od formy opodatkowania wybranej przez przedsiębiorcę (zobacz szczegóły).

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym uzyskały prawo do odliczenia składek zdrowotnych jedynie w ograniczonym zakresie, tj. do wysokości określonego limitu. Limit ten w 2023 roku wynosił 10200 zł. Od Nowego Roku ulegnie on podwyższeniu do kwoty 11600 zł (zobacz szczegóły).

 

Składka zdrowotna dla ryczałtowców

W 2024 roku zmianie ulegnie również wysokość ryczałtowej składki zdrowotnej płaconej przez osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na dzień dzisiejszy wysokość nowej składki zdrowotnej dla ryczałtowców  wciąż pozostaje jednak nieznana. Jej wysokość zostanie bowiem opublikowana dopiero po 20 stycznia (zobacz szczegóły).

Prawdopodobna podwyżka składki zdrowotnej wyniesie 10%-15%. O dokładnej wartości nowej składki zdrowotnej poinformujemy na naszych łamach, jak tylko zostanie ona opublikowana. Aby otrzymać tę informację na e-mail, zapisz się tutaj.

 

Działalność bez ZUS bardziej dostępna

Od Nowego Roku podwyższeniu uległ limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności gospodarczej bez obowiązku jej rejestracji, a tym samym bez konieczności opłacania składek ZUS.

W drugim półroczu 2023 roku, działalność nierejestrowana możliwa była w przypadku, gdy miesięczny przychód nie przekraczał kwoty 2700 zł. Uchwalona kilka miesięcy temu podwyżka płacy minimalnej spowoduje, iż od stycznia 2024 roku limit ten wzrósł do poziomu 3181,50 zł, a w lipcu 2024 roku wzrośnie aż do 3225 zł. O tym, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną bez opłacania składek ZUS piszemy na tej stronie.

 

Obowiązkowe e-Faktury

W lipcu 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, która całkowicie zmieni zasady wystawiania faktur. Już za kilka miesięcy każdy polski przedsiębiorca będzie miał bowiem obowiązek wystawiania faktur elektronicznych za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur.

Od 1 lipca 2024 roku niemal każda faktura, poza nielicznymi wyjątkami, będzie musiała być wystawiona w systemie KSeF. Tylko jedna grupa przedsiębiorców może liczyć na przesunięcie obowiązku eFakturowania o pół roku, tj. do 1 stycznia 2025 roku (zobacz szczegóły).

Za niewystawienie e-Faktury grozić będą dotkliwe kary, choć i w tym przypadku ustawa przewiduje pewien okres przejściowy. O tym, w jaki sposób można takich kar uniknąć, pisaliśmy w tym artykule.

 

Urlop dla przedsiębiorców

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, prawdopodobnie jeszcze w 2024 roku mają wejść w życie przepisy wprowadzające tzw. wakacje od ZUS.

Choć nie znamy jeszcze projektu ustawy, to zgodnie z przedstawionymi założeniami, każdy przedsiębiorca mógłby zrezygnować z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w jednym, wybranym miesiącu roku. Tym samym upadła wcześniejsza propozycja, aby zwolnienie dotyczyło trzech miesięcy w roku. Więcej na temat wakacji składkowych dla firm piszemy na tej stronie.

 

Niższy podatek od najmu

W połowie zeszłego roku uchwalone zostały nowe przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z najmu. Zgodnie z nowymi zasadami, małżonkowie mogą już korzystać z wyższego limitu przychodów uprawniającego do niższej stawki podatku. Więcej na temat zmian w zakresie opodatkowania najmu piszemy w tym artykule.

 

Szybsza amortyzacja nieruchomości

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady amortyzowania nieruchomości. Nowe przepisy wprowadziły krótszy okres amortyzacji dla nieruchomości położonych w gminach o wyższej niż przeciętna stopie bezrobocia.

Zgodnie z nowymi przepisami, dotychczasowy okres amortyzacji dla wskazanych obszarów skrócony został z dotychczasowych 40 lat do zaledwie 10 lub nawet 5 lat. O tym kto i na jakich zasadach skorzystać może ze skróconego okresu amortyzacji, piszemy na tej stronie.

 

ZUS przestał przyjmować korekty niektórych dokumentów

Od 1 stycznia 2024 roku ZUS przestał przyjmować korekty deklaracji rozliczeniowych za lata 1999-2021. W przypadku rozliczeń za ten okres, zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek nie będzie już możliwa. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

 

Wyższa kwota wolna od podatku dla spadków i darowizn

Uchwalona w połowie zeszłego roku ustawa deregulacyjna wprowadziła istotne zmiany w zakresie opodatkowania spadków i darowizn. Kwoty wolne od podatku dla tego typu przychodów zostały podniesione aż 4-krotnie.

Aktualne wartości kwot wolnych od podatku dla poszczególnych grup podatników dostępne są tutaj.

 

Więcej firm skorzysta z preferencji w VAT

Obowiązująca już nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła wyższy limit przychodów uprawniający do skorzystania ze statusu tzw. małego podatnika. Oznacza to, iż większa liczba firm skorzysta z preferencji w podatku VAT przewidzianych dla małych podatników. O tym, kto i na jakich zasadach skorzysta z nowych przepisów, piszemy w tym artykule.

 

Wysyłka PKPiR w nowym pliku JPK

Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek wysyłania do władz skarbowych Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów w wersji elektronicznej. Księgi rachunkowe przesyłane będą w ramach nowego pliku JPK. Nowy obowiązek dotyczył będzie również ryczałtowców, którzy do skarbówki wysyłać będą elektroniczną Ewidencję Przychodów. W ten sposób, władze skarbowe uzyskają na bieżąco dostęp do wszystkich transakcji zawieranych przez polskich przedsiębiorców.

Pierwotna wersja przepisów zakładała, iż wysyłka ksiąg rachunkowych będzie obowiązkiem comiesięcznym i rozpocznie się już w roku 2024. Ostatecznie jednak obowiązek ten przesunięty został na okres późniejszy, a księgi przesyłane będą tylko raz do roku. O tym, w jakich terminach wdrożony zostanie nowy plik JPK dla poszczególnych grup przedsiębiorców, piszemy w tym artykule.

 

Niższa składka zdrowotna i wyższa kwota wolna od podatku

Niestety, odsunięcie w czasie dotyczyć będzie nie tylko przykrych administracyjnych obowiązków. W 2024 roku nie wejdą w życie również zapowiadane na ten rok obniżki podatków i składek.

Poruszany w kampanii wyborczej temat powrotu do starej składki zdrowotnej zniknął z ust polityków wraz z końcem kampanii wyborczej (zobacz szczegóły). Z kolei temat kwoty wolnej od podatku, która podwyższona miała zostać do poziomu 60 tys. zł, odłożony został na okres późniejszy. O tym kiedy i czy w ogóle dojdzie do zapowiadanych w kampanii wyborczej zmian podatkowych, piszemy na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Od Nowego Roku rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Urzędnik sprawdzi czy rzeczywiście prowadzisz firmę
  Duże zmiany w podatkach i ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?