Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wcześniejsza emerytura nie dla przedsiębiorcy

 

01/08/2019

(08/03/2018)

zus-duzy

Pracownik etatowy wykonujący pracę w szczególnych warunkach nabywa prawo do wcześniejszej emerytury. Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca identyczną pracę, w identycznych warunkach, takiego prawa nie nabywa.

 

 Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają przejście na wcześniejszą emeryturę, m.in. ze względu na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Wiele osób ma zatem możliwość pobierania świadczenia emerytalnego na długo przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Do stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury wliczane są okresy pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jednak odpowiednie ustawy, tj. ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawa o emeryturach pomostowych, opisujące warunki nabywania prawa do wcześniejszej emerytury, posługują się pojęciem "pracownika".

W związku z powyższym, ZUS rozpatrując wnioski o wcześniejsze emerytury, stoi na stanowisku, iż prawo takie może nabyć jedynie osoba, która udowodniła odpowiedni staż pracy w ramach stosunku pracy.


W sposób odmienny ZUS podchodzi zatem do osoby, która przez identyczny okres czasu wykonywała identyczną pracę, ale nie w ramach umowy o pracę, lecz w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Według ZUS, takim osobom nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury.

Od lat pozostaje zatem aktualne pytanie, czy w tej sytuacji nie mamy do czynienia z łamaniem konstytucyjnego prawa do równego traktowania. Dwie osoby wykonujące w tym samym czasie identyczną pracę, w identycznych warunkach, są traktowane przez instytucje państwa w sposób zupełnie odmienny. Decydujące bowiem są nie rzeczywiste okoliczności wykonywania pracy, a jedynie forma prawna jej towarzysząca. Czy jednak odmienna forma prawna sprawia, że szczególne warunki pracy w przypadku samozatrudnienia nie są już aż tak szczególne?

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Ile wynoszą składki ZUS od przychodu?
  Obowiązkowy split payment. Dla kogo?
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?