01/08/2019
(08/03/2018)
Pracownik etatowy wykonujący pracę w szczególnych warunkach nabywa prawo do wcześniejszej emerytury. Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca identyczną pracę, w identycznych warunkach, takiego prawa nie nabywa.
Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają przejście na wcześniejszą emeryturę, m.in. ze względu na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Wiele osób ma zatem możliwość pobierania świadczenia emerytalnego na długo przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Do stażu uprawniającego do wcześniejszej emerytury wliczane są okresy pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jednak odpowiednie ustawy, tj. ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawa o emeryturach pomostowych, opisujące warunki nabywania prawa do wcześniejszej emerytury, posługują się pojęciem "pracownika".
W związku z powyższym, ZUS rozpatrując wnioski o wcześniejsze emerytury, stoi na stanowisku, iż prawo takie może nabyć jedynie osoba, która udowodniła odpowiedni staż pracy w ramach stosunku pracy.
W sposób odmienny ZUS podchodzi zatem do osoby, która przez identyczny okres czasu wykonywała identyczną pracę, ale nie w ramach umowy o pracę, lecz w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Według ZUS, takim osobom nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury.
Od lat pozostaje zatem aktualne pytanie, czy w tej sytuacji nie mamy do czynienia z łamaniem konstytucyjnego prawa do równego traktowania. Dwie osoby wykonujące w tym samym czasie identyczną pracę, w identycznych warunkach, są traktowane przez instytucje państwa w sposób zupełnie odmienny. Decydujące bowiem są nie rzeczywiste okoliczności wykonywania pracy, a jedynie forma prawna jej towarzysząca. Czy jednak odmienna forma prawna sprawia, że szczególne warunki pracy w przypadku samozatrudnienia nie są już aż tak szczególne?
|
Zobacz również: | Jak uniknąć składek ZUS? |
Ile wynoszą składki ZUS od przychodu? | |
Obowiązkowy split payment. Dla kogo? | |