Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wyprawka szkolna. Komu przysługuje 300 zł na dziecko?

 

08/08/2018

(05/06/2018)

300-zl

Już od miesiąca funkcjonują nowe przepisy przyznające 300 zł na wyprawkę szkolną. Pieniądze wypłacane będą co roku na każde uczące się dziecko. Ze złożeniem wniosku nie warto jednak zwlekać aż do września. Dlaczego?

 Dokładnie 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał ostatecznie rozporządzenie, o którym było głośno już od dawna. Chodzi o rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start"

Zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia, budżet państwa wypłaci rodzinom 300 zł na każde dziecko tytułem pokrycia wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Komu przysługuje 300 zł na wyprawkę szkolną?

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadpodstawowej oraz szkole ponadgimnazjalnej - poczynając od pierwszej klasy szkoły podstawowej, aż do ukończenia przez dziecko 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, świadczenie przysługuje do ukończenia 24 roku życia.


W programie "Dobry start" nie obowiązuje kryterium dochodowe. Oznacza to, że 300 zł jest wypłacane na każde dziecko w wieku szkolnym, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodziców.

 

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną?

Pieniądze wypłacane w ramach programu "Dobry start" nie będą przysługiwały automatycznie. Podobnie jak w przypadku programu 500+, rodzice dziecka powinni złożyć odpowiedni wniosek.

Wnioski są składane do tych samych organów, do których składane są wnioski o wypłatę świadczenia w ramach 500+, czyli zazwyczaj do gminnego centrum świadczeń.

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia w wysokości 300 zł można składać już od 1 lipca 2018 roku. Co istotne, wnioski elektroniczne przyjmowane są już od lipca. Wnioski papierowe zaś, są przyjmowane dopiero od 1 sierpnia.

Wniosek elektroniczny można złożyć na dwa różne sposoby. Pierwszym dostępnym kanałem jest rządowy portal Empatia, gdzie wniosek można podpisać Profilem Zaufanym ePUAP lub podpisem certyfikowanym. Drugi sposób, jaki przewidziano w rozporządzeniu, to metoda, która sprawdziła się przy składaniu wniosków o 500+, czyli wnioski składane za pośrednictwem systemów bankowych.

Ostateczny termin na składanie wniosków upływa w dniu 30 listopada. Warto jednak odnotować, iż rodzice, którzy złożą wnioski już w lipcu i sierpniu, otrzymają gwarancję wypłaty środków najpóźniej do dnia 30 września.

 

Uproszczone procedury

Ze względu na brak kryterium dochodowego, wniosek o przyznanie nowego świadczenia jest stosunkowo krótki i, co do zasady, zawiera jedynie dane osobowe członków rodziny.

Co ważne, do maksimum uproszczone zostały również procedury związane z pracą urzędników zajmujących się przyznawaniem 300 zł na wyprawkę. Rozporządzenie przewiduje bowiem, iż przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Oznacza to, że urząd nie będzie wysyłał pocztą żadnych papierowych zawiadomień. Rodzice otrzymają odpowiednią informację jedynie drogą elektroniczną, na podany we wniosku adres e-mail. Dzięki temu rozwiązaniu, ministerstwo zaoszczędzi nawet kilkadziesiąt milionów złotych na obsłudze wysyłek pocztowych.

Według rządowych szacunków, świadczenie w wysokości 300 zł przyznane zostanie na zakup wyprawek dla ponad 4,6 mln dzieci w wieku szkolnym. Roczny koszt programu (łącznie z kosztami obsługi) ma wynieść ok. 1,44 mld zł. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Będą dopłaty do czynszu
  Składki ZUS od przychodu już w 2019 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?