Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wyższe składki ZUS już od lipca

 

24/05/2023

zus-duzy

Już od lipca wzrosną składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Przypomnijmy, iż wysokość składek ZUS, co do zasady, ulega zmianom raz w roku. Nowe składki ZUS zazwyczaj obowiązują zatem od stycznia do grudnia każdego roku.

W tym roku jednak będziemy mieli do czynienia z nietypową sytuacją. Podwyżka składek ZUS w 2023 roku będzie bowiem miała miejsce dwukrotnie. Pierwszy raz składki ZUS dla firm podwyższone zostały w styczniu, drugi raz natomiast ulegną podwyższeniu w lipcu 2023 roku.

Dwukrotna podwyżka składek ZUS związana jest z ustawowym mechanizmem wzrostu płacy minimalnej i dotyczyć będzie składek ZUS dla tzw. "nowych firm". Przypomnijmy bowiem, iż składki ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 30 miesięcy, zależą właśnie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.


 

O ile wzrośnie mały ZUS dla firm?

Przypomnijmy, iż osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 30 miesięcy, mogą korzystać z przywileju opłacania obniżonych składek ZUS. Podstawa wymiaru takich składek jest niższa niż w przypadku składek standardowych i wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (zobacz szczegóły).

Co do zasady, minimalne wynagrodzenie za pracę podwyższane jest raz do roku. Przepisy przewidują jednak szczególną sytuację, w której może dojść do dwukrotnej zmiany w ciągu roku. Zgodnie z przepisami, sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy prognozowany wskaźnik inflacji przekroczy poziom 5%.

Jak wiemy, inflacja w ciągu ostatniego roku znacznie przekroczyła ten ustawowy poziom. Przekroczenie progu określonego w ustawie oznacza zatem, iż będziemy mieli do czynienia z nietypową sytuacją, w której płaca minimalna podwyższona zostanie dwa razy w ciągu roku.

Pierwsza podwyżka wynagrodzenia minimalnego nastąpiła już w styczniu. Płaca minimalna wzrosła wówczas z poziomu 3010 zł do kwoty 3490 zł. Druga podwyżka zaś będzie miała miejsce w lipcu 2023 roku. Wówczas to pensja minimalna wzrośnie do kwoty aż 3600 zł.

Dwie podwyżki płacy minimalnej przełożą się zatem na dwie zmiany wysokości składek ZUS w 2023 roku.

Ile zatem wyniosą ulgowe składki ZUS po dwóch podwyżkach? Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podstawa wymiaru obowiązująca w okresie od stycznia do czerwca wynosi 1047 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem aktualnie 331,26 zł miesięcznie.

Od lipca 2023 r. podstawa wymiaru wzrośnie do kwoty 1080 zł. W związku z tym ulgowe składki ZUS w okresie lipiec - grudzień 2023 wzrosną do następujących wartości:

Preferencyjne składki ZUS dla firm w 2023 roku

  Styczeń-czerwiec 2023 Lipiec-grudzień 2023
    Składka emerytalna 204,37 zł 210,82 zł
    Składka rentowa   83,76 zł   86,40 zł
    Składka chorobowa   25,65 zł   26,46 zł
    Składka wypadkowa   17,48 zł   18,04 zł

Łącznie preferencyjne składki ZUS bez składki zdrowotnej

331,26 zł 341,72 zł

Pełna tabela składek ZUS na 2023 rok dostępna jest tutaj.

Łącznie, preferencyjne składki ZUS na rok 2023 (bez składki zdrowotnej) po dwóch podwyżkach wyniosą 341,72 zł. Oznacza to wzrost o 3,2% względem pierwszego półrocza 2023 roku oraz wzrost aż o 19,6% w stosunku do roku 2022.

Powyższe wartości nie zawierają składki zdrowotnej. Wysokość składki zdrowotnej w 2023 roku jest bowiem wyliczana dla każdego przedsiębiorcy oddzielnie i jest zróżnicowana w zależności od formy opodatkowania, jaką wybrał dany przedsiębiorca. Szerzej na temat składki zdrowotnej w 2023 roku piszemy na tej stronie.

Przepisy obowiązujące w 2023 roku przewidują również zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej dla niektórych grup przedsiębiorców. O tym, komu przysługuje zwolnienie ze składki zdrowotnej w 2023 roku, piszemy na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Firma bez ZUS nie dla każdego
  Będzie kolejna duża podwyżka składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?